Jaguar Nasıl Bir Hayvandır? Jaguar Özellikleri, Beslenme, Yaşam Alanı

0
Advertisement

Jaguar nasıl bir hayvandır? Jaguarın özellikleri, beslenmesi, yaşam döngüsü, habitatı ve davranış biçimleri hakkında bilgi.

jaguar

Kaynak : pixabay.com

Jaguar Hakkında Bilgi

Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında yaşayan bir pars cinsidir. O bölgede bulunan etoburların en büyüğüdür, boyu — kuyruğu hesaba katılmadan — 2 metreyi bulur. Ağır, tıkız bir gövdesi vardır, tüyleri sırtında kırmızımtırak sarı, karnında beyazdır, her yanı bu renklerin üstünde siyah beneklerle süslüdür.

jaguar

Kaynak: pixabay.com

Jaguar geceleri ava çıkar, kendinden küçük hayvanları paralayıp yiyerek beslenir, insanlara da saldırır. Jaguarı avlamak çok zordur. Kürkü oldukça değerlidir; yerliler jaguarı daha çok tırnakları ve yağı için avlarlar, bunlardan bazı hastalıklara karşı ilaç yaparlar.

Jaguar Sınıflandırması ve Evrimi

Jaguar, Yeni Dünya’da bulunan dünyanın ‘büyük’ ​​kedilerinden sadece bir tanesidir. Jaguarlar Leoparlarla yakından ilişkilidir ve kürklerinde belirgin lekelenme deseni dahil olmak üzere birçok benzer özelliğe sahiptir. Jaguar, kaplan ve Aslandan sonra dünyanın en büyük üçüncü Kedisidir ve muazzam gücü ve çevikliği ile ünlüdür. Aslında, Jaguar adının “bir sıçramayla öldüren” anlamına gelen Kızılderili yaguar kelimesinden geldiği söylenir. Ancak inanılmaz güçlerine rağmen, Jaguarlar asırlarca şaşırtıcı derecede güzel kürkleri için çağlar boyunca avlandılar. Her ne kadar Jaguar avlanmak yasak olsa da, nüfus sayıları doğal alanlarının çoğunda düşmüştür, Jaguarlar birçok alandan tamamen kaybolmuştur.

jaguar

Kaynak : pixabay.com

Jaguar Anatomisi ve Görünümü

Jaguar, Leopar’ınkinden daha ağır ve daha sert bir vücuda sahip büyük ve kaslı bir hayvandır. Çeneleri o kadar güçlüdür ve geniş bir kafaları var ki, dünyadaki tüm kedilerin en güçlü ısırıklarına sahip oldukları söylenir. Jaguarlar, bir Leoparınkine benzer koyu gül benzeri desenlerle noktalı ya da koyu sarı tüylü bir kürke sahip olma eğilimindedir (ortalarında koyu lekeler olduğu gerçeği dışında). Jaguar’ın kürkü üzerindeki desenler, parmak izleri gibi her hayvana özgüdür, tek tek insanlar için benzersizdir ve güzelliğinin yanında, aslında ormanda mükemmel kamuflaj görevi görür. Bu kamuflaj, hayatta kalma şansları için çok hayati öneme sahiptir, yağmur ormanlarında bulunan Jaguarlar renkli ve daha açık alanlarda bulunanlardan daha küçüktür.

Jaguar Dağılımı ve Habitat

Jaguar, Orta ve Güney Amerika’nın tropik yağmur ormanlarında yaşadığı Batı Yarımküre’ye özgüdür. Her ne kadar Jaguar’ın tarihi yelpazesi tüm kıta boyunca ve hatta ABD’nin güney eyaletlerine yayılmış olsa da, bugün özellikle nemli Amazon Havzası’ndaki uzak yağmur ormanları ile sınırlıdır. Jaguarlar, avlarını avlamak ve başarılı bir şekilde avlanmak için bol miktarda örtü bulunan kalın, yoğun, nemli ormanları tercih etme eğilimindedir. Neredeyse her zaman suya yakın bulunurlar ve kalıcı bataklık alanlarını veya mevsimsel olarak su basmış ormanları tercih ederler. Jaguar, nüfusu habitat kaybından ve büyüyen Sığır çiftlerine çok yaklaştığında onları vuran avcılar sebebiyle ciddi şekilde etkilenmiştir.

Advertisement
jaguar

Kaynak : pixabay.com

Jaguar Davranışı ve Yaşam Tarzı

Bu zor hayvan, zamanının çoğunu ya ağaçlarda dinlenerek ya da avlanarak geçirmesine rağmen, Jaguarlar, taşkın suların ve yavaş hareket eden nehirlerin (kedigiller arasında nadir) yakınında olmayı sever. Nadiren kurak, daha çöl benzeri alanlara yönelirler. Jaguar mükemmel bir yüzücüdür ve özellikle av peşindeyken şaşırtıcı bir hızla su üzerinde hareket edebilir. Diğer birçok kedi türlerinde olduğu gibi, Jaguar, yavruların anneleriyle geçirdiği ilk birkaç yıl hariç, yalnız bir hayvandır. Erkekler özellikle bölgeseldir ve evlerinin menzilini diğer erkeklerden şiddetle savunurlar. Jaguarlar bölgelerini idrarla işaretler, ağaçların üzerine işaretler çizerler.

jaguar

Kaynak: pixabay.com

Jaguar Üremesi ve Yaşam Döngüleri

Çoğu Jaguar yavruları genellikle Aralık ve Mart ayları arasında doğmuş olmalarına rağmen, yılın diğer zamanlarında doğmaları da nadir değildir. Çiftleşme mevsimi boyunca, dişi Jaguar, bir erkeği bölgesine çekmek için yüksek ses çıkarır. Dişi Jaguarlar tipik olarak iki veya üç yavru doğurur. Ancak yavruları doğduktan sonra, dişi Jaguar bu aşamada yavrularını korumak adına, kendi bölgesindeki erkekleri hoş görmeyecektir. Jaguar yavruları kör doğar ve görüşlerini yaklaşık iki hafta sonra kazanırlar. Yaklaşık 3 aylık olduklarında anneleri tarafından sütten kesilmişlerdir, ancak yavrular 6 aylık olana kadar onları avlanmak konusunda annelerine güvenir. 6 ay sonra, Jaguar yavruları avlanırken annelerine eşlik etmeye başlarlar. Bir ya da iki yaşına gelip kendileri için bir bölge kurduktan sonra annelerinden ayrılırlar.

Jaguar Beslenmesi ve Av

Jaguarın avlanmayı avını kolayca tuzağa düşürebileceği yerlerde, sular ve ağaçlarda avlandığı bilinir. Orta büyüklükteki memeliler, ormanda sessizce takip ettikleri geyik, tapir gibi hayvanları avlarlar. Sudayken, kaplumbağaları ve balıkları avlarlar. Jaguar zorlu ve agresif bir avcı olarak bilinir ve diyetini tamamlamak için 80’den fazla hayvan türünü yediği düşünülüyor.

Jaguar Avcıları ve Tehditler

Jaguarın büyüklüğü ve baskın doğası nedeniyle, onu av olarak kabul eden vahşi hayvanlar yoktur. Bu büyük kediler için en büyük tehlike insanlar ve doğal yaşam alanlarının sürekli küçülmesidir.


Leave A Reply