Jamaika Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Jamaika – Jamaika ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

jamaika-bayragiJAMAİKA;
Yüzölçümü: 10.991 km2.
Başkent: Kingston.
Dil: İngilizce, Kreol.
Din: Hristiyan (% 56 Protestan, % 5 Katolik), Müslüman (% 17), Hindu, Bahai, Musevi.
Para birimi: Jamaika doları = 100 cent.
Başlıca kentleri: Spanish Town, Montego Bay, Pormore, May Pen, Madevilla.

Advertisement

Orta Amerika’da Karaibler’de ada devletidir. Karaib Denizi’nde, Küba’nın 115 km güneydousunda, Haiti’nin 160 km batısında yer alan Jamaika, Büyük Antiller’in üçüncü büyük adasıdır.

Yüzey Şekilleri; Genelde dağlık yapı gösteren adanın, orta kesiminde yükselen kalkerli kireçtaşı tepelikleri dar kıyı düzlükleriyle çevrelenir. Dağ ve tepelerin bir bölümü sık ormanlarla kaplıdır. Özellikle, kıyı bölgelerinde akgürgen ormanları yoğundur. Ada, üç jeolojik bölgeye ayrılır: Doğuda Mavi Dağların uzantısı olan, volkanik ve tortul yapıda en eski kayalardan oluşan iç sıradağlar; yüzölçümün % 50’sini kaplayan yayla ve tepeler (bunun en güzel örneği, batıdaki çatlaklar ve dibi görünmeyen yuvarlak çukurlarla dolu kuzeydeki Cockpit Bölgesi’dir); alüvyonlu topraklardan oluşan kıyı ovalan ve vadiler. Kuzeydoğuda Rio Grande, güneybatıda Black River dışında irili ufaklı çok sayıda kısa ırmak vardır. Adanın en yüksek noktası, doğuda mavi Dağlar üzerinde, aynı adı taşıyan mavi Dağ’dır (2.256 m).

İklim; Denizlerin ve okyanus rüzgârlarının etkisiyle nemli, astropikal bir iklim gözlenir. Sıcaklık, yıl boyunca önemsiz değişiklikler göstermesine karşın, kıyı bölgelerinde 27-32°C arasındaki sıcaklık, yüksek kesimlerde 5.5-1 l°Cye kadar düşer. Yaz aylarında aşırı derecede artan nem oram, iklime yabancı olanlar için büyük rahatsızlık verir. Yıllık ortalama yağış tutan 2,215 mm’yi bulur. Ancak, yağış dağılımı büyük farklılık gösterir. Örneğin, okyanus rüzgârlarına açık olan kuzey bölgelerinde yıllık yağış tutarı 7.500 mm; güney kıyılarında, başkent Kingston’da 800-900 mm’dir. Adada iki kurak (temmuz-eylül, aralık-nisan), iki yağışlı (mayıs-haziran, eylül-kasım) mevsim yaşanır. Kasırga kuşağı üzerinde yer alan adada, yedi-sekiz yılda bir meydana gelen tayfun büyük zararlara yol açar.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Yüksek düzlüklerde bazı ılıman türlere rastlanmakla birlikte, egemen bitki örtüsü tropikal türlerdir. Başta adanın ulusal simgesi peygamberağacı olmak üzere çintarçını, hatmi, kapokağacı, puansiana, guanga, maun, sedirçamı, balsam ağacı vb 3.000’in üzerinde bitki türü vardır.

Advertisement

Firavunfaresi, yabandomuzu, tavşan dışında yabanıl hayvan yoktur. Jamaika bülbülü, kolibrigiller, sinekkuşu, papağan, ağaçkakan ve pelikan en sık görülen kuş türleridir. Irmaklar ve ormanlarda kertenkele ve timsah, zehirli yılan gibi sürüngenler yaşar. Tırpan, merlan, kefal, İstakoz, karides, ada sularının zengin canlı türleridir.

Ekonomisi; Başta şekerkamışı ve tahıl olmak üzere, turunçgil, muz, melas, kakao, baharat, kopra başlıca tarımsal ürünlerdir,

Hayvancılık: Sığır, keçi, domuz, kümes hayvanları, temel hayvan varlığını oluşturur. Yıllık balık üretimi 10 bin ton dolayındadır.

Endüstri: Şeker işleme, rom, dokuma, çimento, yapı gereçleri, ayakkabı, boya, besin, başlıca endüstri etkinlikleridir. Yıllık elektrik enerjisi üretimi 1.7 milyar kWh’tır.

Doğal Kaynaklar: En önemli doğal kaynak boksittir (dünyanın 3. büyük üreticisi). Yıllık üretim, dünya alüminyum fiyatlarına bağlı olarak 7-12 milyon ton arasında değişir. Alçı taşı, kireçtaşı, mermer, öteki başlıca kaynaklardır.

Advertisement


Leave A Reply