James Edwin Webb Kimdir? Hayatı, Siyasi Kariyeri ve NASA’daki Görevi

0
Advertisement

James Edwin Webb kimdir ve ne yapmıştır? James Edwin Webb’in hayatı, siyasi kariyeri ve NASA’daki görevi hakkında bilgi.

James Webb

Kaynak: commons.wikimedia.org

James Edwin Webb

James Edwin Webb, 1958 Ulusal Havacılık ve Uzay Yasası uyarınca 1 Ekim 1958’de resmen kurulan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin ikinci yöneticisiydi.

7 Ekim 1906’da Kuzey Carolina, Tally Ho’da doğdu, John Frederick ve Sarah Gorham Webb’in oğluydu. Babası 26 yıl boyunca Granville County’deki okulların müfettişiydi. 1938’de Patsy Aiken Douglas ile evlendi ve iki çocukları oldu: 27 Şubat 1945 doğumlu Sarah Gorham ve 5 Mart 1947 doğumlu James Edwin Jr..

Bay Webb, Kuzey Karolina Üniversitesi’nde eğitim gördü ve burada A.B. Deniz Piyadeleri’nde teğmen oldu ve 1930-1932 yılları arasında aktif görevde pilot olarak görev yaptı. Ayrıca 1934-1936 yılları arasında George Washington Üniversitesi’nde hukuk okudu ve 1936’da Columbia Bölgesi Barosuna kabul edildi.

Kamu hizmetinde uzun bir kariyere sahipti, 1932’de Washington’a geldi ve 1934’e kadar Ev Kuralları Komitesi Başkanı, 4. Kuzey Karolina Bölgesi, Kongre Üyesi Edward W. Pou’nun sekreteri olarak hizmet etti. Max Gardner, avukat ve Kuzey Karolina’nın eski valisi, 1934 ve 1936 arasında Washington DC’de. 1936’da Bay Webb, Brooklyn, New York’taki Sperry Jiroskop Şirketi’nin personel direktörü, sayman sekreteri ve daha sonra başkan yardımcısı oldu. Dünya Savaşı için 1944’te ABD Deniz Piyadeleri’ne yeniden girdi.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Bay Webb Washington’a döndü ve o zamanlar Hazine Müsteşarı olan Max Gardner’ın yönetici asistanı olarak görev yaptı, daha sonra Başkan’ın Yürütme Ofisinde Bütçe Bürosu direktörü olarak atandı. Başkan Harry S. Truman daha sonra Bay Webb’den ABD Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapmasını istedi. Truman yönetimi 1953’ün başlarında sona erdiğinde, Bay Webb Oklahoma City’deki Kerr-McGee Petrol Şirketi’nde bir pozisyon için Washington’dan ayrıldı.

Advertisement

James Webb Nasa’da

James Webb, NASA’nın yönetici pozisyonunu kabul ettiğinde 14 Şubat 1961’de Washington’a döndü. Onun yönetimi altında ajans, tarihin en etkileyici projelerinden birini üstlendi: Apollo Projesi’nin yürütülmesi yoluyla on yılın sonundan önce bir Amerikalıyı Ay’a indirme hedefi.

Başkan Kennedy’nin 25 Mayıs 1961’de Ay’a iniş duyurusundan sonra, Ekim 1968’e kadar yedi yıl boyunca, James Webb Washington’da NASA için siyaset yaptı ve manevralar yaptı. Uzun zamandır Washington’un içinden biri olarak bürokratik siyasette ustaydı. Sonunda, Yönetici Webb, çeşitli yöntemlerle, Başkan Kennedy’nin açıkladığı programa göre Apollo Ay’a inişini gerçekleştirmek için sürekli destek ve kaynaklar getiren kesintisiz bir siyasi irtibat ağı kurdu.

Apollo programında bir trajedi yaşandığında, Bay Webb NASA’nın liderliğindeydi. 27 Ocak 1967’de Apollo-Saturn (AS) 204, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasındaydı ve bir flaş ateşi gemideki üç astronotu öldürdüğünde simülasyon testlerinden geçiyordu – “Gus” Grissom, Edward White ve Roger Chaffee.

Takip eden günlerde NASA ve ulusu sarstı. James Webb o sırada medyaya şöyle demişti: “Böyle bir şeyin er ya da geç olacağını her zaman biliyorduk. . . . ilk trajedinin yerde olacağını kim düşünebilirdi?” Ulus yas tutarken Webb, Başkan Lyndon Johnson’a gitti ve NASA’nın kaza soruşturmasını yürütmesine ve kazadan kurtarmayı yönlendirmesine izin verilmesini istedi. Suçu değerlendirirken dürüst olacağına söz verdi ve bunu kendisine ve NASA yönetimine uygun şekilde atamaya söz verdi. Ajans, trajedinin ayrıntılarını keşfetmek, sorunları düzeltmek ve programa geri dönmek için yola çıktı.

Bay Webb, bu bulguları çeşitli Kongre komitelerine bildirdi ve neredeyse her toplantıda kişisel bir sorgulama yaptı. Bu çile kişisel olarak zorlayıcıyken, ister tesadüfen ister tasarımla Webb, hem bir ajans olarak NASA’dan hem de Johnson yönetiminden gelen tepkilerin çoğunu saptırdı. Felaketle bizzat ilgilenirken, uzay ajansının imajı ve halk desteği büyük ölçüde zarar görmedi. Ekim 1968’de, Apollo başarılı bir şekilde tamamlanmak üzereyken NASA’dan ayrıldı.

NASA’dan emekli olduktan sonra, Bay Webb Washington DC’de kaldı ve Smithsonian Enstitüsü’nün bir vekili de dahil olmak üzere çeşitli danışma kurullarında görev yaptı. 27 Mart 1992’de öldü ve Arlington Ulusal Mezarlığı’na gömüldü.

Advertisement


Leave A Reply