James Matthew Barrie (J. M. Barrie) Kimdir? Peter Pan’ın Yazarının Hayatı

0
Advertisement

James Matthew Barrie kimdir? Peter Pan’ın yazarı olan İskoçyalı yazar James Matthew Barrie hayatı, biyografisi, eserleri ve kitapları hakkında bilgi.

James Matthew Barrie

Kaynak: wikipedia.org

James Matthew Barrie; İskoçyalı yazardır (İskoçya/Kirriemuir 1860-Londra 1937). Edinburgh Üniversitesi’ nde edebiyat okudu, 1883’te İskoçya’ dan ayrılarak Nottingham Daily Journal da gazeteci olarak çalıştı, 1885’te Londra’ya geldi, 1887’de kitap yayımcılığına başladı. Önce A Window in Thrums (İplik Uçları İçinde Bir Pencere) 1889, adıyla öyküler ve The Little Minister (Küçük Rahip) 1891, gibi romanlar yazdı.

Yazarın babası David Barrie bir iplikçiydi ve annesi Margaret Ogilvy, bir taş ustasının kızıydı. Çiftin on çocuğu vardı ve Barrie dokuzuncuydu. Adı Jamie, çocuklarına RL Stevenson’ın maceralarını okuyan annesinin anlattığı korsanların hikayelerini dinledi . Barrie yedi yaşındayken, erkek kardeşi David bir buz pateni (paten) kazasında öldü. David tercih edilen çocuktu ve annesi depresyona girmişti. Barrie, rahmetli erkek kardeşinin kıyafetlerini giyerek sevgisini kazanmaya çalıştı. Anne ve oğul arasında ortaya çıkan saplantılı ilişki hayatına damgasını vuracaktı. Annesinin ölümünden sonra, Barrie 1896’da anısına bir biyografi yayınladı.

Peter Pan’ın Yazılış Hikayesi

Peter Pan’ın adı Barrie’nin yetişkin romanı Küçük Beyaz Kuş’ta geçer . Eser, zengin bir bekar ve küçük bir çocuk olan David arasındaki bağ hakkında birinci şahıs bir anlatımdır. Çocuğu Kensington Bahçeleri’nde yürüyüşe çıkaran anlatıcı, ona geceleri bahçelerde bulunabilen Peter Pan’dan bahseder.

Peter Pan, 1904’te sahne için üretildi, ancak oyunun kesin bir basılı versiyonu için birkaç yıl beklemesi gerekiyordu ve 1911’e kadar bir anlatı hikayesiyle ortaya çıkmadı. Kitabın adı Peter ve Wendy idi . Romanın sonsözünde Peter, yetişkin bir Wendy’yi ziyaret eder.

Barrie’nin macera hikayesi, onun açıklanmayan aşk arayışının sonucuydu. Peter Pan, hayatındaki en önemli iki kadının, annesinin ve karısının sevgi eksikliği için bir teselli görevi gördü. Barrie oyunu, çocukluğunu kaybettiği ve Peter ya da Wendy gibi bir oğlu ya da kızı olmadığı için duyduğu pişmanlığı tanımlamak amacıyla yazdı.

Advertisement

Ne zaman bir çocuk bir yerde “perilere inanmıyorum” dese, küçük bir peri yere düşerek ölür. ( Peter Pan’dan Alıntı)

Peter Pan Barrie’nin kendisi de romancı George du Maurier’in kızı ve Barrie’nin ömür boyu sürecek bir dostluğu olan bir anne figürü olan Sylvia Llewelyn Davies’in beş çocuğuna anlattığı hikayelerden yavaş yavaş gelişti . Sylvia’nın kocası Arthur, Barrie’nin aileyi istila etmesinden memnun değildi. Sylvia ve kocası öldüğünde, Barrie çocuklarının resmi olmayan koruyucusu oldu, ama gerçekte o belki de koruyucu bir ebeveynden çok altıncı bir çocuktu. Oğullardan biri olan George, I. Dünya Savaşı’nda öldü. Michael, Oxford’da bir arkadaşıyla boğuldu (muhtemelen aralarında ortak bir intihar). Michael’ın ölümü Barrie için büyük bir kayıptı. Editör olan Peter intihar etti1960 yılında kendini bir metronun önüne atarak . Peter’ın hayatı boyunca çok mutsuz olduğu, adını verdiği karakterden hiçbir zaman kopamadığı söylenir.

Peter Pan

Kaynak : pixabay.com

I. Dünya Savaşı sırasında, Barrie arkadaşlarıyla birlikte Shaw, William Archer, GK Chesterton ve diğerlerinin oynadığı bir western filmi yaptı. İki tane daha fantastik oyun yazdı. Dear Brutus (1917), büyülü bir ormana giren ve farklı seçimler yapsaydı olabilecekleri insanlara dönüştükleri bir grup insanı anlatır. Mary Rose (1920), kayıp çocuğunu arayan bir annenin hikayesidir. Sonunda bir hayalet olur.

Barrie bir baron oldu ve 1922’de Liyakat Nişanı aldı . Adelphi Terrace’ta Charlie Chaplin gibi bakanlar, dükler ve film yıldızları ve zaman zaman para veya tavsiye ile yardım ettiği hayranları tarafından ziyaret edildi. Barrie, ileri bir yaşta bile, sekreterinin oğlu Lady Cynthia Asquith için coşkuyla Kaptan Hook ve Peter Pan’ı oynayabilirdi.

Sonsuza dek genç çocuğun ve Neverland’in yaratıcısı 19 Haziran 1937’de zatürreden öldü . İskoçya’da Kirriemuir Mezarlığı , Kirriemuir , Angus’a gömüldü.

Bu tarihten sonra daha çok tiyatroyla ilgilenmeye başladı ve Quality Street (Nitelik Sokağı) 1902, Bulunmaz Uşak (The Admirable Crichton) 1902, özellikle Peter Pan (1904), Kabahat Kendimizde (Dear Brutus) 1917, Mary Rose 1920), Shall we Join the Ladies? (Hanımlara Katılalım mı?) 1922, The Boy David (Çocuk David) 1936, oyunları ona hem para hem de ün sağladı. 1913’te “sir” lük unvanı, 1922’de Yararlık Nişanı aldı. 1919’da St. Andrews Üniversitesi nin rektörü oldu, 1930’dan ölünceye kadar da Edinburgh Üniversitesi’nin rektörü olarak görev yaptı. Çalışmalarının çarpıcı güldürü özelliği, zamanla çekiciliğinden çok şey yitirmesine karşın, vasiyeti gereğince telif hakkı bir çocuk hastanesine bağışlanan Peter Pan İngiltere’de her yıl sahnelenir. Birçok eseri sinemaya da aktarıldı.

Advertisement

Peter Pan, yazarın masalsı oyunu ve kahramanı (1902, 1904). Bu şirin masal kahramanı; kuşların, perilerin, doğa güzelliklerinin arasında hiç büyümeden, yaşlanmadan ömür sürmek gibi bir fantezi ardındadır; eleştirmenlere göre davranışları da böyle olan yazarın karakterinden izler taşır. Özellikle İngiliz halkının kendine yakın bularak benimsediği Peter Pan’ın serüvenleri, onu izleyen birçok yaratıya konu oldu, sahneden perdeye geçti, filmleri yapıldı, müziği bestelendi.


Leave A Reply