James Watt Kimdir?

0
Advertisement

James Watt kimdir? Buhar makinelerinde yapmış olduğu icatlar ile bir dönemin açılmasını sağlayan İngiliz mühendis James Watt hakkında bilgiler


James WATT (30 Ocak 1736, Greenock, Birleşik Krallık – 25 Ağustos 1819, Handsworth, Birleşik Krallık)

Buhar makinalarında önemli buluşlar yapmış bîr İngiliz mühendisidir. İskoçya’nın Greenock kasabasında doğdu. Küçük yaşta makînalara karşı büyük bir merak göstermeye başladı. Öte yandan matematikle de yakından ilgileniyordu. 1755’te Londra’da matematik aletleri imal eden bir atölyeye girdi, bir yıl içinde mesleğin bütün inceliklerini öğrendi. Sonra da kendi hesabına çalışmak üzere Glasgow’a gitti.

Glasgow Universitesi’ne mühendis olarak giren James Watt, burada buhar makinaları üzerinde çalışmalar yapmaya başladı. Newcomen’in daha önceden yaptığı buhar makinasını baştan başa değiştirerek, bugün kullanılan buhar makinasının esasını yaptı. 1767’de zengin bir sermayedarla ortak olarak makinasını gerçekleştirdi. Kazandaki buhar basıncını ölçmek için bir civalı manometre icat etti. Kardeşi Gregoire Watt ve oğlu James Watt da buhar makinası ve başka buluşlar üzerinde çalışmışlardır.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?