Jane Austen’in İkna Kitap Özeti, Konusu, Karakterleri, Kitap Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Jane Austen’in İkna isimli romanının konusu nedir? İkna kitap Özeti, Konusu, Karakterlerinn listesi ve İkna kitabı Hakkında Bilgi

İkna

İkna, üçüncü şahıs her şeyi bilen bir anlatıcı tarafından anlatılır. Anlatıcının Elliot ailesinin tarihine erişimi olsa da, anlatım Anne Elliot’un bakış açısına yakın kalır. Bazen anlatıcı, kahramanın bulunmadığı konuşmaları içerir ve diğer karakterler hakkında fikir vermek için serbest dolaylı söylem kullanır.

ikna

Kitap Özeti

İkna, İngiltere’de 1814 yazında başlar ve yaklaşık sekiz ay boyunca devam eder. Arkadaşı ve vaftiz annesi Lady Russell dışında neredeyse herkesin göz ardı ettiği yirmi yedi yaşındaki Anne Elliot, babası Sir Walter Elliot ve Elliott malikanesi Kellynch Hall’da kendisinden büyük, bekar kız kardeşi Elizabeth ile birlikte yaşıyor. Küçük kız kardeşi Mary, Charles Musgrove ile evli ve yakınlarda ailesinin mülkü Uppercross’ta yaşıyor. Bir dul, kibirli Sir Walter abartılı bir hayat yaşıyor. Londra’ya yaptığı yıllık gezi sırasında, gözde kızı Elizabeth’e mali sıkıntı içinde olduklarını itiraf eder.

Sir Walter isteksizce Kellynch Hall’u Amiral ve Bayan Croft’a kiralamayı kabul eder ve daha sonra paradan tasarruf etmek için Bath’a taşınır. Tesadüfen Bayan Croft, Anne’nin sekiz yıl önce bir nişanı bozmaya ikna edildiği Kaptan Frederick Wentworth’un kız kardeşidir.

Birçok hayali rahatsızlığına dikkat çekmek isteyen Mary, Anne’yi Uppercross Cottage’da onu ziyaret etmeye davet eder, ardından Anne, ikisi de kış için Bath’a gidene kadar Lady Russell ile kalır.

Advertisement

Kiracıları gelmeden önce, Sir Walter ve Elizabeth Bath’a doğru yola çıkarlar. Elizabeth’in ima eden karakteri Anne’nin şüpheli bulduğu yakın arkadaşı Bayan Clay, Sir Walter ve Elizabeth’e eşlik eder. Anne, Lady Russell ile bir hafta kalır.

Lady Russell ayrıldığında Anne, iki ay boyunca kız kardeşinin şikayetlerine katılmak için kaldığı Uppercross’a gider, ancak Musgrove’ların ve geniş ailelerinin arkadaşlığından zevk alır. Kısa bir süre sonra, Croft’lar Kellynch Hall’a gelir ve yaşlı Musgrove’ları çağırır; Croft’ların varlığı Anne’nin duygularını harekete geçirir.

Bir hafta sonra Kaptan Frederick Wentworth’ün Kellynch Hall’a geldiği haberi Anne’ye ulaşır. Yaşlı Musgroves’de akşam yemeğine davet edildiğinde, Anne ondan kaçınmaya çalışır ve Mary ve kocası kayınvalidelerinde yemek yerken, yaralanan yeğeni Charles Jr. ile evde kalır. Ertesi sabah Kaptan Wentworth Mary’yi arar ve o ve Anne sekiz yıl önce ayrıldıklarından beri ilk kez birbirlerini görürler.

Gelecek ay boyunca Anne ve Wentworth birkaç kez buluşurlar. Henrietta ve Louisa Musgrove kaptanla ilgilenir ve Anne sessizce onların etkileşimlerini gözlemler. Bir gün Anne, Charles Jr. ile ilgilenirken, küçük kardeşi Walter onu rahatsız eder ve onun talimatlarını görmezden gelir. Musgrove kuzeni ve Henrietta’nın taliplisi Charles Hayter, Walter’a Anne’ye kulak vermesini söylerken, Wentworth yeğenini sırtından kaldırarak onu “kurtarır”.

Ülkede bir yürüyüş sırasında Anne, Louisa’nın Wentworth’e Anne’nin kardeşi Charles’ın teklifini reddettiğini söylediğine kulak misafiri olur. Louisa’nın Henrietta’nın kararsızlığı ve Croft’ların ilişkisine olan hayranlığı hakkındaki yorumları, Wentworth’ün Louisa’yı güçlü karakteri konusunda iltifat etmesine yol açar. Anne, Louisa ile evlenmek istediğinden emindir. Kısa bir süre sonra Wentworth, bir arkadaşını ziyaret etmek için sahil kenti Lyme’ye doğaçlama bir geziye çıkar.

Wentworth’ün Lyme’a övgüsünden ilham alan Louisa, Henrietta, Anne, Charles, Wentworth ve Mary için orada bir gezi düzenler. Wentworth’ün donanma arkadaşları Harvilles ve Kaptan Benwick ile tanışırlar ve ailenin misafirperverliğinin tadını çıkarırlar. Okyanusun yakınında yürürken Anne ve Wentworth, bir beyefendinin ona hayran olduğunu fark eder. Grup, onun Anne’nin kuzeni ve Sir Walter’ın varisi William Elliot olduğundan şüpheleniyor.

Advertisement

Cobb’u (liman duvarı) son ziyaretlerinde Louisa düşer ve bir sarsıntı geçirir. Açıkça düşünen tek kişi olan Anne, grubu Harville’lerde kalan Louisa’ya yardım etmeye yönlendirir.

Henrietta, Anne ve Wentworth, Uppercross’a geri döner. Musgrove’ları kaza hakkında bilgilendirdikten sonra, Wentworth hemen Lyme’a döner. Birkaç gün sonra Anne, Musgrove’ları Louisa’nın nekahat döneminde Lyme’a gitmeye teşvik eder. Anne, Lady Russell’a geri döner. Croft’larla yaptığı bir ziyaret sırasında Amiral Croft, Wentworth’ün tuhaf kur yapma biçimi hakkında yorum yapar ve Louisa ile meseleleri henüz çözememiş olmasına şaşırdığını ifade eder. Mary ve Charles Lyme’den döndüklerinde Kaptan Benwick’in Anne’ye aşık olup olmadığı konusunda tartışırlar. Bu arada, Wentworth Lyme’den ayrılır.

Ocak ayında Anne ve Lady Russell Bath’a giderler. Anne, babasının ve Elizabeth’in William Elliot ile barıştığını öğrenir. Ziyaret ettiğinde, o ve Anne, Lyme karşılaşmalarını hatırlar. Tanışırlar; çekiciliğine rağmen Anne ona güvenmez. Anne, şimdi Bath’da kiralık odalarda yaşayan yoksul bir hasta olan eski sınıf arkadaşı Bayan Smith ile arkadaşlığını yeniler.

Şubat ayında Louisa Uppercross’a döner ve Kaptan Benwick ile nişanlandığını duyurur. Yürüyüşte Anne, şimdi Bath’da olan ve Wentworth’ü Bath’a getirmeye karar veren Amiral Croft ile tanışır. Wentworth, davetiye gönderilmeden önce bile kendi başına gelir ve Anne onu kasabada görür. Duyguları güçlüdür.

Bir konserde Anne, Louisa’nın nişanlandığı haberine mutlu bir şekilde şaşıran Yüzbaşı Wentworth ile konuşmaya başlar. Korumalı konuşmaları, Anne’yi hala sevme olasılığını ortaya koyuyor. Ancak konser sırasında William Elliot yanına oturur ve konuşmayı keser. Kaptan Wentworth kıskanç görünüyor ve gidiyor.

Ertesi gün Anne, Bayan Smith’i ziyaret eder ve William Elliot’ın, Bayan Smith’in kocasının vasiyetini yerine getirmemeyi de içeren tatsız geçmişini öğrenir. Anne’nin onunla ilgili şüpheleri doğrulandı. Musgrove’lar Bath’a vardıklarında, Anne zamanını onlara ayırır. Anne, otellerinde, nişanlanmalarının üzerinden ne kadar zaman geçtiğini söyleyen Yüzbaşı Wentworth’ü görür. Ertesi gün Anne, Wentworth’ün kulak misafiri olduğu Musgroves’u tekrar ziyaret eder ve Kaptan Harville, aşk ve istikrarı tartışır. Anne’nin “umut tükendiğinde” kadınların değişmezliğini ateşli bir şekilde savunmasının onun için olduğunu doğru tahmin ediyor. Onun için bıraktığı bir mektupta Anne’ye olan aşkını itiraf eder ve onu hala seviyorsa ona “bir bakışla” söylemesini ister. Bunalmış o ayrılıyor. Wentworth onu sokakta bulur ve Anne tarafından teşvik edilerek evlenme teklif eder.

Karakterler

Anne Elliot

27 yaşında Anne gençliğini yitirdi ama yine de güzel, “zihin zarafetiyle ve karakterin tatlılığıyla”.

Kaptan Frederick Wentworth

Bir deniz subayı olan Kaptan Frederick Wentworth, Anne Elliot’un eski nişanlısıdır.

Sir Walter Elliot

Toprak sahibi ve Kellynch Hall’un sahibi olan Sir Walter Elliot, dul ve Elizabeth, Anne ve Mary’nin babasıdır.

Elizabeth Elliot

Elizabeth Elliot, Sir Walter Elliot’un en büyük ve en güzel kızıdır; Anne Elliot’ın ve Mary Elliot Musgrove’un kız kardeşidir.

Lady Russell

Bağımsız ve güçlü Lady Russell, merhum Lady Elliot’un mali açıdan güvenli arkadaşı ve Anne Elliot’ın vaftiz annesidir.

Advertisement
Mary Elliot

Musgrove Sir Walter Elliot ve Lady Elliot’un en küçük kızı Mary Elliot Musgrove, Charles Musgrove ile evli ve iki küçük oğlu var.

William Elliot

Kellynch Hall’ın varisi, çünkü Sir Walter’ın yaşayan oğlu yok, William Elliot, bir dul, hatırı sayılır miktarda paraya ve karanlık bir geçmişe sahip.

Bayan Atkinson

Bayan Atkinson, William Elliot’un “kabul edilebilir” olduğunu düşünen Wallise’ların ve Kaptan Wentworth’ün ortak arkadaşıdır.

Amiral Baldwin

Yaşından onlarca yıl sonra yaşlanan 40 yaşındaki Amiral Baldwin, bir denizcinin hayatının birinin fiziksel görünümüne neler yapabileceğine dair Sir Walter’ın örneği olarak hizmet ediyor.

Kaptan Benwick

Kaptan Wentworth’ün bir tanıdığı, bir deniz subayı olan Kaptan James Benwick, ölen nişanlısının yasını tutan Harville’lerle birlikte kalırken şiire sığınır. Ancak kısa süre sonra Louisa Musgrove ile nişanlanır ve bu onu Anne Elliot’a düşkün bulanlara biraz sürpriz yapar.


Leave A Reply