Javel Suyu Nedir?

0

Javel suyu nedir? Javel suyunun bileşiminde ne bulunur, ne işe yarar? Javel suyu nasıl kullanılır, hakkında bilgi.

Javel SuyuJavel Suyu; Çamaşırların beyazlatılıp temizlenmesinde kullanılan kimyasal bir bileşimdir. «Javel Suyu» 1792’de Fransız bilgini Berthollet tarafından bulunmuştur. Adını bulunduğu şehir olan Javell (Javel)’den alır.

Advertisement

Bu suyun içinde bulunan bileşik halindeki klor, eleman durumuna geçerken çeşitli boyaları bozar, lekeleri çıkarır ve özellikle çamaşırı beyazlatır. Bugün evlerimizde kullanılan çamaşır sularının ve sabun tozlarının içinde başka maddelerle birlikte javel suyu da vardır.

İyi bir javel suyunun kokusu keskin el ile dokunmada çok yağlı hissi verir, rengi pembeye yakındır. Javel suyu gölgede tutulmalı ve evdeki diğer sıvı maddelerden ayrılması için üzerine etiket koymalıdır.

Kullanılışı: Javel suyu, önce de belirtildiği gibi çamaşırların yıkanmasında kullanılır. Sıcak ve sabunlu suda yıkanan çamaşırlar iyice sıkıldıktan sonra içinde javel suyu bulunan ılık suya konur, bir değnekle bastırılarak ilâçlı suyun bütün çamaşırları iyice ıslatılması sağlanır. Böylece bir süre çamaşırlar ilâçlı suda altüst edilerek bir saat kadar bırakılır. Sonra çıkarılarak iyice çalkanır. Çamaşırlar hem beyazlaşır, hem de ağır kir ve pas lekeleri çıkar.

Javel suyunda, rengi bozulması istenmeyen çamaşırlar, az tutulur, uzun süre bırakılırsa, renk ve desenlerin bozulması tehlikesi baş gösterir.

Advertisement

Bugün evlerde javel suyu sâf halde pek kullanılmaz. Bunun yerine çeşitli temizleyici ve beyazlatıcı sabunlu tozlar ve sular vardır. Bunların hepsinin içinde javel suyu bulunur ve diğer kimyasal bileşimlerle karıştırılmıştır.


Leave A Reply