Jean Charles Athanase Peltier Kimdir?

0
Advertisement

Jean Charles Athanase Peltier kimdir ve ne yapmıştır? Jean Charles Athanase Peltier hayatı, biyografisi ve fizik alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

Jean Charles Athanase Peltier

Jean Charles Athanase Peltier; (d. 22 Şubat 1785, Ham – ö. 27 Ekim 1845, Paris, Fransa), uc uca eklenmiş iki farklı metal tele gerilim uygulandığında, bağlantı noktasında akımın yönüne bağlı olarak bir sıcaklık artışı ya da azalması oluştuğunu bulan (1834) Fransız fizikçidir. Onun adıyla anılan bu etkiden, sıcaklık ölçme aygıtlarında ve yeni iletken malzemelerin bulunmasıyla da soğutucularda yararlanılmıştır.

Aslında bir saat yapımcısı olan Peltier, 30 yaşında bu işini bırakarak tüm zamanını bilimsel araştırmalara ayırdı. 1840’ta, iletken malzemelerin yüklenmesine yönelik olarak elektrostatik indükleme yöntemini geliştirdi. Bu yöntemde malzeme, yüklü başka bir malzemenin çok yakınına konularak bunun pozitif ya da negatif yüklerinden birini tümüyle çekmesi sağlanıyor, daha sonra da topraklanarak tüm öteki yükünden arındırılıyor ve böylece geriye aynı işaretli net bir yük kalıyordu. Peltier atmosfer elektriği, deniz hortumları, çok yüksek yerlerdeki kaynama noktası ve bunlara ilişkin başka konular üzerine pek çok makale yazmıştır.


Leave A Reply