Jean François Champollion Kimdir?

0
Advertisement

Jean-François Champollion kimdir? Jean-François Champollion hayatı, biyografisi, Mısır eserleri üzerine çalışmaları hakkında bilgi.

Jean-François ChampollionJean-François Champollion;hiyeroglif yazısını okuyan Fransız bilginidir (Figear 1790 – Paris 1832).

Daha 13 yaşındayken öğrenmeye başladığı Doğu dilleri alanında uzman oldu ve özellikle Mısır hiyeroglif yazısı üzerinde çalışmalar yaptı, çok iyi bildiği Koptçanın da yardımıyla İlkçağ Mısırlılarının dilini çözüp Fransızcaya çevirmeyi başardı. Sonuçları Eylül 1822’de kamuoyuna açıkladı. 1824’te Précis du Sytséme Hiéroglyphigue de des Anciens Egyptiens (Eski Mısırlıların Hiyeroglif Sistemi El Kitabı), adlı kitabı yayımlandı. İtalya’daki müzelerde ve Mısır’da araştırmalar yürüttü, birçok incelemesi, ölümünden sonra arkeolog ağabeyi Jacgues Champollion’ın çabasıyla gün ışığına çıktı.

Başlıcaları: Dictionnaire Egyptenne en Ecriture Hiéroglyphique (Hiyeroglif Yazısıyla Mısırca Sözlük) 1841, 1843; Monumets de l’Egypte et de la Nubie (Mısır ve Nubya Anıtları), 4 cilt, 1835-1845.


Leave A Reply