Jean Giraudoux Kimdir? Fransız Oyun Yazarının Hayatı ve Eserleri

0

Jean Giraudoux kimdir? Jean Giraudoux biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri, yazıları ve eleştirisi hakkında bilgiler.

Jean Giraudoux

Kaynak : wikipedia.org

Jean Giraudoux; (1882-1944), 20. yüzyılın en önemli oyun yazarlarından biri olan Fransız yazar. Oyunlarının çoğu dünyanın diğer dillerine de çevrilmiştir.

Hayatı ve Eserleri

Giraudoux, 29 Ekim 1882’de Limoges yakınlarındaki Bellac’ta doğdu. Ecole Normale Supérieure’den mezun olduktan sonra Fransız kamu hizmetine girdi ve 1910’da dışişleri bakanlığının basın bürosuna bağlandı. Hayatının geri kalanında bir memur olarak kaldı ve sonunda 1939 Daladier kabinesinde propaganda bakanı seçildi. 31 Ocak 1944’te Paris’te öldü.

Giraudoux’nun ilk oyunu Siegfried, 1928’de, o 46 yaşındayken çekildi. Oyunun başarısı onu ertesi yıl Amphitryon 38’i yazmaya teşvik etti. Bunu 20 yıl içinde Judith (1931), Intermezzo (1933; Müh. , Êlectre (1937), Ondine (1939), Sodome et Gomorrhe (1943) ve eşsiz tek perdelik komedi L’Apollon de Bellac (1942). Öldüğünde geride neredeyse tamamlanmış iki oyun bıraktı: Pour Lucrècê ve La Folle de Chaillot (İng. tr., The Madwoman of Chaillot). Ayrıca çok sayıda roman ve ciltler dolusu makale yayımladı.

Eleştiri.

Alman işgalinden sonra Fransa’nın ruh halini temsil eden Sartre ve Camus‘ün aksine, Giraudoux hiçbir özel hareket veya düşünce okuluna bağlı değildi. O bir diplomat, eleştirmen ve yetenekli bir konuşmacıydı. Bir romancı olarak dille meşgul olması onu eksantrikliğe sürükler ve romanları son derece edepli bir üslupla yazılır. Bu nedenle, diğerlerinin yanı sıra, çoğu zaman hayran olmalarına rağmen, hiçbir zaman geniş çapta popüler olmadılar.

Bir oyun yazarı olarak, yetenekli yönetmen Louis Jouvet’in himayesinde Giraudoux, hemen ve yaygın bir başarı elde etti. Dramatik tarzı, yıkıcı bir absürd duygusu ve görünüşte tükenmez bir belagat fonu ile birleşen olağanüstü orijinal bir yaratıcı yetenek ile karakterizedir. Örneğin Chaillot’un Deli Kadını, deliliğin sınırında bir fantezi açısından dünyaya tamamen rasyonel bir bakış açısı getiren bir tür peri masalıdır.

Tarihsel bir bakış açısından, Giraudoux bir sembolist olarak sınıflandırılmalıdır. Önceki neslin sembolizmi ile kendi natüralist eğilimleri arasındaki uçurumu kapatmak onun özel işleviydi. Yeni ve cüretkar bir tavır geliştirdi ve Maeterlinck gibi sembolizmi sahneye getirmeye çalışan öncülerinden çok daha geride kaldı.


Leave A Reply