Jean Jacques Ampère Kimdir?

0
Advertisement

Jean-Jacques Ampère kimdir ve ne yapmıştır? Jean-Jacques Ampère hayatı, biyografisi ve eserleri nelerdir, hakkında bilgi.

Jean-Jacques Ampère

Jean-Jacques Ampère; (d. 12 Ağustos 1800, Lyon – ö. 27 Mart 1864, Pau, Fransa), Fransız tarihçi ve filologdur. Batı Avrupa dilleri ve mitolojisinin değişik kültürel kökenleri üzerine önemli çalışmalar başlatmıştır. Bilimsel yapıtlarının yanı sıra romantik üslupta şiirler de yazmıştır.

Seçkin bilim adamı André-Marie Ampere‘ in oğluydu. İlk gezisini 1826’da Almanya’ya yaptı. Orada, yapıtlarıyla Goethe üzerinde büyük etkide bulundu. İskandinav mitolojisine ilişkin çalışmaları, 1830’da Ampère’e Sorbonne’daki yabancı edebiyat tarihi kürsüsünü kazandırdı. Üç yıl sonra Collège de France’da profesör oldu ve burada, Histoire littéraire de la France avant le douzième siècle (1839-40, 3 cilt; 12. Yüzyıl Öncesi Fransız Edebiyat Tarihi) ve Histoire de la formation de la langue française (1841; Fransız Dilinin Oluşumunun Tarihi) adlı temel filolojik yapıtları için araştırmalar yaptı. Çevresel öğelerin tarihe etkileri üzerine geliştirdiği kuramlar, Fransız tarihçi ve eleştirmen Hippolyte Taine’in habercisiydi.

1848’de Académie Française üyeliğine seçildi. Yazar Prosper Mérimée’yle birlikte Yakındoğu’yu ve sonra da ABD ile Meksika’yı gezdi. Ampère’in en önemli tarih çalışması L’Histoire romaine à Rome’dur (1861-64 , 4 cilt; Roma’da Roma Tarihi). Öteki çalışmaları arasında, De l’histoire de la poésie (1830; Şiir Tarihi Üzerine) ve Promenade en Amérique: États-Unis, Cuba et Mexique (1855; Amerika’da Gezinti: Birleşik Devletler, Küba ve Meksika) sayılabilir.

Advertisement

Leave A Reply