Jean Rodolphe Perronet Kimdir?

0
Advertisement

Jean-Rodolphe Perronet kimdir? Yaptırmış olduğu kemerli taş köprüler ile ünlü Fransız mimar Jean-Rodolphe Perronet hayatı hakkında kısa bilgi.

Jean-Rodolphe Perronet Kimdir?

Jean-Rodolphe Perronet (d. 8 Ekim 1708, Suresnes – ö. 27 Şubat 1794, Paris, Fransa), yaptığı kemerli taş köprülerle, özellikle de Paris’teki Concorde Köprüsü ile ünlü inşaat mühendisi.
Jean-Rodolphe Perronet
Bir subayın oğluydu. O günlerde yeni kurulmuş olan Köprüler ve Yollar Birliği’ne katıldı. 1747’de, dünyanın ilk mühendislik okulu olan Köprüler ve Yollar Okulu’nu kurdu ve buranın yöneticiliğine getirildi.

1763’te Mantes’ta bir köprü yapımı sırasında, bir dizi yuvarlak kemerin yarattığı yatay kuvvetin köprünün uçlarındaki mesnetlere iletildiğini keşfetti. Bu bilginin ışığında taş kemerlerin kavsini iyice basıklaştırdı ve ayaklarını narinleştirdi. Böylece kemer gözü daha genişlediği için altından gemiler daha rahat geçebiliyor, su akıntısı da narin ayaklarda daha az aşınmaya yol açıyordu.

Bu yöntemle gerçekleştirilen köprüler estetik açıdan da güzel oluyordu. Perronet’-nin yaptığı Neuilly Köprüsü en zarif taş kemerli köprü olarak nitelendirilmiştir. Perronet 1787’de XV. Louis Köprüsü’nü yapmaya başladığında 80 yaşında idi. Bir süre sonra Fransız Devrimi’nin çıkmasına karşın çalışmalarını sürdürerek köprüyü 1791’de tamamladı. Köprüye daha sonra Concorde Köprüsü adı verildi. Perronet’nin mesleki uygulamalarını da anlattığı anılan 1782’de yayımlandı.


Leave A Reply