Jean Sylvain Bailly Kimdir?

0
Advertisement

Jean Sylvain Bailly kimdir? Halley kuyruklu yıldızının yörüngesini hesaplamış olan Fransız astronom Jean Sylvain Bailly hakkında bilgi.

Jean Sylvain Bailly Kimdir?

Jean Sylvain Bailly (d. 15 Eylül 1736, Paris – ö. 12 Kasım 1793, Paris), Fransız astronom. Halley Kuyrukluyıldızı’nın yörüngesini hesaplamış (1759) ve Jüpiter’in o sırada bilinen dört uydusunu incelemiştir. Aynı zamanda bir devlet adamı olarak dönemindeki devrim olaylarında yer almıştır.
Jean Sylvain Bailly
Bailly, Halley Kuyrukluyıldızını inceledikten sonra, 1760’ta Jüpiter’in uydularını gözlemleyebileceği bir gözlemevi kurdu. 1763’te Fransız Bilimler Akademisi’ne seçildi. Başlıca yapıtları Essai sur la theorie des satellites de Jüpiter (1766; Jüpiter’in Uyduları Kuramı Üzerine Deneme) ve Memoires sur les inegalites de la lumiere des satellites de Jüpiter’ân (1771; Jüpiter’in Uydularının Işığındaki Eşitsizlikler Üzerine İncelemeler).

Bailly’nin çalışmaları Fransız Devrimi’yle kesintiye uğradı. Paris milletvekili olarak Etats Generaux’ya girdi ve 5 Mayıs 1789’da Tiers Ğtats’nın başkanı oldu. Ayrıca 20 Haziran’daki ünlü “Jeu de Paume” toplantısına önderlik etti. 15 Temmuz 1789’da Paris’in ilk belediye başkanı oldu. Ağustos 1790’da yeniden belediye başkanı seçildiyse de, ulusal muhafızlara ayaklanan bir kalabalığı dağıtma emri vererek 17 Temmuz 1791’deki Champ de Mars katliamına yol açtığından gözden düştü. 16 Kasım 1791’de emekli oldu ve Temmuz 1792’de Nantes’a yerleşti. Kamu görevlisi olarak yaşadığı olağanüstü olayları anlatmak amacıyla burada yazmaya başladığı Memoires d’un temoin de la Revolution’u (Bir Devrim Tanığının Anıları) tamamlayamadı. 1793 sonlarında Melun’e arkadaşı Pierre-Simon Laplace’ın yanına giden Bailly, burada tanınarak tutuklandı ve 10 Kasım’da Paris’te devrim mahkemesine çıkartıldıktan sonra giyotinde idam edildi.


Leave A Reply