Jean-Victor Poncelet Kimdir? Fransız Matematikçinin Hayatı ve Çalışmaları

0

Jean-Victor Poncelet kimdir? İzdüşümsel geometrinin kurucu olan ünlü Fransız matematikçinin hayatı ve yapmış olduğu çalışmalar.

Jean-Victor Poncelet

Jean-Victor Poncelet

Jean-Victor Poncelet (d. 1 Temmuz 1788, Metz – ö. 22 Aralık 1867, Paris, Fransa), izdüşümsel geometrinin kurucusu olan Fransız matematikçi.

Advertisement

Politeknik Okulu’ndan mezun olduktan sonra orduda görev alan Jean-Victor Poncelet, istihkâm teğmeni olarak Napoleon’un Rusya seferine katıldı. Savaşta öldüğü sanılarak cephede paralel doğrular için aynı nokta olduğu; benzer biçimde her düzlemin sonsuzdaki bir doğruya uzatılabileceği ve bu doğrunun bütün paralel düzlemler için aynı olduğu varsayımlarını yaparak, “nokta” ve “doğru” sözcüklerinin yerleri değiştirildiğinde doğru önermelerden yine doğru önermeler elde edileceğini ifade eden eşleklik (dualite) ilkesini buldu; sentetik geometriye süreklilik ilkesini bir kavram olarak alıp buradan sanal noktaların varlığına ulaşarak izdüşümsel geometrinin temellerini attı.

1815-25 arasında ordudaki görevini sürdüren Jean-Victor Poncelet, 1825’te Metz’deki topçu okulunda mekanik profesörlüğüne atandı. Uygulamalı mekanik alanında, özellikle türbinler üzerinde değerli çalışmalar yaptı. Fransız Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi; 1838-48 arasında Paris Fen Fakültesi’nde profesör olarak görev yaptı. 1848 Devrimi’ nin ardından general rütbesiyle Politeknik Okulu’nun yöneticiliğine getirildi.

Yaşamının son yıllarında Applications d’analyse et de geometrie (1862-64, 2 cilt; Çözümleme ve Geometri Uygulamaları) adlı yapıtını, ayrıca Traite des proprietes projective des figures’ün genişletilmiş ikinci baskısını yayımladı (1865-66).

Advertisement


Leave A Reply