Jeanne D’arc Kimdir? Cadılıktan Azizeliğe Giden Yolun Adı, Jeanne D’arc

0
Advertisement

Jeanne D’arc Kimdir? Fransız katolik bir azize olarak kabule dilen ve Fransa’nın sembollerinden olmuş Jeanne D’arc hayatı hakkında bilgiler.

Jeanne D'arc

  • Doğum: 1412, Domremy, Fransa
  • Ölüm: 30 Mayıs 1431 Rouen, Fransa
  • En çok bilinen: Yüzyıl Savaşında genç yaşta Fransızlara İngilizlere karşı liderlik etmek

Jeanne D’arc nerede büyüdü?

Jeanne D’arc Fransa’nın küçük bir kasabasında büyüdü. Babası Jacques, kasaba yetkilisi olarak da çalışan bir çiftçiydi. Jeanne D’arc çiftlikte çalıştı ve annesi Isabelle’den çok şey öğrendi. Jeanne D’arc da çok dindardı.

Tanrı’dan Görüntüler

Jeanne D’arc yaklaşık on iki yaşındayken bir vizyon gördüğünü iddia etti. Başmelek Mikail’i gördüğünü iddia etti. İngilizlere karşı bir savaşta Fransızlara liderlik edeceğini söyledi. Jeanne D’arc önümüzdeki birkaç yıl içinde görüntüler ve sesler duymaya devam ettiğini iddia etti. Tanrı’nın güzel ve harika vizyonları olduklarını söyledi. Jeanne D’arc on altı yaşına geldiğinde vizyonlarını dinleme ve harekete geçme zamanının geldiğine karar verdi.

Kral VII. Charles’a yolculuk

Jeanne D’arc sadece köylü bir çiftçiydi. İngilizleri yenmek için nasıl orduya girecekti? Fransa Kralı Charles’tan bir ordu istemeye karar verdi. Önce garnizon komutanı Kont Baudricourt’dan onu krala götürmesini ve görüştürmesini talep etti. Kont Baudricourt ona güldü. Ancak Jeanne D’arc vazgeçmedi. Yardım istemeye devam etti ve bazı yerel liderlerin desteğini aldı.

Jeanne D’arc kralla tanıştı. İlk başta kral şüpheliydi. Bu genç kızı ordusunun başına mı koymalıydı? Tanrı’dan bir haberci miydi yoksa sadece deli miydi? Sonunda, kral kaybedecek bir şeyi olmadığını düşündü. Jeanne D’arc’ın İngiliz ordusunun kuşatma altındaki Orleans şehrine asker ve malzeme konvoyuna eşlik etmesine izin verdi.

Advertisement

Jeanne D’arc kralı beklerken savaş için pratik yapmaya başladı. Yetenekli bir savaşçı ve uzman bir at binicisi oldu. Kral savaşabileceğini söylediğinde artık tamamen hazırdı.

Jeanne D'arc

Jeanne D’arc Heykeli

Orleans Kuşatması

Jeanne D’arc’ın Tanrı’dan vizyonları haberi, ondan önce Orleans’a ulaştı. Fransız halkı Tanrı’nın onları İngilizlerden kurtaracağını ummaya başladı. Jeanne D’arc geldiğinde insanlar onu tezahürat ve kutlamalarla karşıladılar.

Jeanne D’arc, Fransız ordusunun geri kalanının gelmesini beklemek zorunda kaldı. Orada bulunduktan sonra İngilizlere karşı bir saldırı başlattı. Jeanne D’arc saldırıyı yönetti ve savaşlardan biri sırasında bir ok ile yaralandı. Jeanne D’arc savaşmayı bırakmadı. Askerlere, daha da sert mücadele etmeleri için ilham verdi. Sonunda Jeanne D’arc ve Fransız Ordusu İngiliz birliklerini püskürttüler ve Orleans’dan çekilmelerine neden oldular. Büyük bir zafer kazanmış ve Fransızları İngilizlerden kurtarmıştı.

Kral Charles taç giydi

Orleans Savaşı’nı kazandıktan sonra Jeanne D’arc, vizyonların ona yapmasını söylediklerinin sadece bir kısmını başardı. Ayrıca kralın taç giymesi için Charles’ı Rheims şehrine götürmesi gerekiyordu. Jeanne D’arc ve ordusu, Rheims’a giden yolu temizledi ve giderken takipçiler kazandı. En sonunda Rheims kentinde Charles Fransa Kralı olarak taç giydi.

Jeanne D’arc, Compiegne şehrinin Burgonyalılar tarafından saldırıya uğradığını duydu. Şehri savunmaya yardımcı olmak için küçük bir güç aldı. Gücü şehir dışında saldırıya uğradığında, asma köprü kaldırıldı ve tuzağa düşürüldü. Jeanne D’arc yakalandı ve daha sonra İngilizlere teslim edildi.

Yargılama ve Ölüm

İngilizler Jeanne D’arc’ı esir olarak tuttu ve ona dini bir sapkın olduğunu kanıtlaması için bir dava açıldı. Birkaç gün boyunca ölümü hak eden bir şey bulmaya çalışarak onu sorguladılar. Erkek gibi giyinmiş olması dışında onunla ilgili yanlış bir şey bulamadılar. Bunun ölümü hak edecek kadar yeterli olduğunu söylediler ve suçlu olduğunu duyurdular.

Advertisement

Jeanne D’arc kazıkta diri diri yakıldı. Ölmeden önce bir haç istedi ve bir İngiliz askeri ona küçük bir tahta haç verdi. Tanıklar, suçlularını affettiğini ve onun için dua etmelerini istediğini söyledi. Öldüğünde sadece on dokuz yaşındaydı.

Jeanne D’arc Hakkında İlginç Gerçekler

  • Jeanne D’arc seyahat ederken saçlarını kesti ve bir erkek gibi görünebilmek için bir erkek gibi giyinmiştir.
  • 1920 yılında, Jeanne D’arc Katolik Kilisesi tarafından Azize ilan edildi.
  • Takma adı “Orleans Hizmetçisi” idi.
  • Jeanne D’arc’ın Orleans Savaşı’nda yaralanacağını bildiği söylenir. Ayrıca, yakalandığı Compiegne şehrinde kötü bir şey olacağını da tahmin ettiği söylenir.


Leave A Reply