Jeffrey Dahmer Kimdir? Bir Seri Katilin Hayatı ve Kurbanları

0

Jeffrey Dahmer kimdir ve ne yapmıştır? Toplam on yedi erkeğin ölümünden sorumlu, vahşice cinayetlerin faili bir seri katil olan Dahmer’in hayatı ve kurbanları.

Jeffrey Dahmer

Hükümlü seri katil ve seks suçlusu Jeffrey Dahmer, 1978 ile 1991 yılları arasında 17 erkeği öldürdü. 1994 yılında bir hapishane mahkumu tarafından öldürüldü.

Jeffrey Dahmer

Kaynak: wikipedia.org

Jeffrey Dahmer Kimdi?

Jeffrey Dahmer, 1978 ile 1991 yılları arasında 17 erkeğin hayatını alan Amerikalı bir seri katildi. 13 yıldan fazla bir süre boyunca Dahmer, gay barlarda, alışveriş merkezlerinde ve otobüs duraklarında çoğunlukla Afrika kökenli Amerikalı erkekleri aradı ve onları evlerine çekti. Onlara para ya da seks vaadinde bulundu ve onları boğarak öldürmeden önce uyuşturucuyla birlikte alkol verdiler. Daha sonra cesetleri parçalara ayırmadan ve elden çıkarmadan önce cesetlerle cinsel ilişkiye girerdi, genellikle kafataslarını veya cinsel organlarını hatıra olarak tutardı. Cinayet sürecinin çeşitli aşamalarında kurbanlarının fotoğraflarını sık sık çekti, böylece her eylemi daha sonra hatırlayabildi ve deneyimi yeniden yaşayabildi.

Dahmer 1991 yılında yakalandı ve 16 müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 1994 yılında hapishane mahkumu Christopher Scarver tarafından öldürüldü.

Çocukluk ve Aile

Dahmer, 21 Mayıs 1960’ta Milwaukee, Wisconsin’de Lionel ve Joyce Dahmer’in çocuğu olarak dünyaya geldi. Çift fıtığı düzeltmek için yapılan ameliyatın çocukta bir değişiklik yarattığı 4 yaşına kadar enerjik ve mutlu bir çocuk olarak tanımlandı. Göze çarpar şekilde boyun eğmiş, küçük erkek kardeşinin doğumundan ve ailenin sık sık yaptığı hareketlerden sonra giderek daha fazla içine kapandı. İlk gençlik yıllarında, bağlantısız, gergin ve büyük ölçüde arkadaşsızdı.

Dahmer, nekrofili ve cinayete yönelik kompulsiyonlarının 14 yaş civarında başladığını iddia ediyor, ancak ebeveynlerinin evliliğinin bozulması ve birkaç yıl sonra sert boşanmalarının bu düşünceleri eylemlere dönüştürmede katalizör olabileceği görülüyor.

İlk cinayeti sırasında Dahmer’in alkol tüketimi kontrolden çıkmıştı. Bir çeyrek dönem sonra Ohio Eyalet Üniversitesi’nden ayrıldı ve yakın zamanda yeniden evlenen babası, orduya katılması için ısrar etti. Dahmer Aralık 1978’in sonlarında askere gitti ve kısa bir süre sonra Almanya’ya gönderildi.

İçki sorunu devam etti ve 1981’in başlarında Ordu onu terhis etti. Alman makamları daha sonra Dahmer ile o dönemde bölgede meydana gelen cinayetler arasındaki olası bağlantıları araştıracak olsa da, Dahmer’in Silahlı Kuvvetlerde görev yaparken cinayet işlediğine inanılmıyor.

Taburcu olduktan sonra Dahmer, Ohio’ya döndü. O yılın ilerleyen saatlerinde, düzensiz davranış nedeniyle tutuklanması, babasını Dahmer’i Wisconsin’deki büyükannesiyle birlikte yaşaması için göndermesine neden oldu, ancak alkol sorunu devam etti ve ertesi yaz uygunsuz bir şekilde maruz kaldığı için tutuklandı. 1986’da iki erkek çocuğu gözlerinin önünde mastürbasyon yapmakla suçlayınınca bir kez daha tutuklandı. Bir yıl deneme cezası aldı.

Kurbanları

Dahmer, 1978 ve 1991 yılları arasında 17 erkeği öldürdü. Genellikle gezici veya sınırda suçlu olan, toplumun uç noktalarındaki kurbanları seçmeye özen göstererek, kaybolmalarını daha az fark edilir hale getirdi ve yakalanma olasılığını azalttı. Onları para ya da seks vaadiyle evine çekti, sonra da boğarak öldürdü. Vücutlarıyla cinsel ilişkiye girdi ve vücut parçalarını ve fotoğraflarını hatıra olarak sakladı.

İlk Dört Kurban

Dahmer’in ilk cinayeti, liseden mezun olduktan hemen sonra, Haziran 1978’de Steven Hicks adında bir otostopçuyu alıp ailesinin evine götürdüğünde gerçekleşti. Dahmer genç adamı sarhoş etmeye başladı; Hicks ayrılmaya çalıştığında, Dahmer onu kafasına vurarak ve bir halterle boğarak öldürdü. Dahmer, ilk kurbanının cesedini parçalara ayırdı, vücut parçalarını plastik torbalara koydu ve ebeveynlerinin evinin arkasına gömdü. Daha sonra kalıntıları mezardan çıkardı, kemikleri bir balyozla ezdi ve ağaçlık bir vadiye dağıttı.

Eylül 1987’de Dahmer’in ikinci kurbanı Steven Tuomi oldu. Bir otel odasına girdiler ve içtiler ve Dahmer sonunda uyandığında Tuomi’yi ölü olarak buldu, önceki gecenin faaliyetlerini hatırlamıyordu. Tuomi’nin cesedini büyükannesinin bodrum katına nakletmek için büyük bir bavul satın aldı ve kalıntıları atmadan önce cesedi parçaladı ve mastürbasyon yaptı. Dahmer, ancak büyükannesinin evinde iki kurbanı daha öldürdükten sonra, torununun diğer faaliyetleri hakkında hiçbir bilgisi olmamasına rağmen, gece geç saatlerde ve sarhoşluğundan bıktı ve 1988’de onu binadan çıkmaya zorladı.

Cinsel Saldırı Suçlamaları

O Eylül 1989, Dahmer son derece şanslı bir kaçış yaşadı: 13 yaşındaki Laoslu bir çocukla karşılaşması, Dahmer için cinsel sömürü ve ikinci derece cinsel saldırı suçlamalarıyla sonuçlandı. Çocuğun çok daha yaşlı göründüğünü iddia ederek suçunu kabul etti. Dahmer, cinsel saldırı davasının cezasını beklerken, yine büyükannesinin bodrumunu korkunç bir kullanıma soktu: Mart 1989’da, hevesli bir model olan Anthony Sears’ı cezbetti, uyuşturdu, boğdu, sodomize etti, fotoğraflarını çekti, parçalara ayırdı ve elden çıkardı.

Mayıs 1989’da çocuk tacizinden yargılandığı davada, Dahmer, kendi savunmasında, yollarının hatasını nasıl gördüğünü ve tutuklanmasının hayatında bir dönüm noktası oluşturduğunu etkili bir şekilde pişmanlık modelini savundu. Savunma avukatı, hapse değil tedaviye ihtiyacı olduğunu savundu ve yargıç, Dahmer’ın gündüz işinde çalışmasına ve geceleri cezaevine dönmesine izin vererek “gündüz serbest bırakma” için bir yıl hapis cezası vermeyi kabul etti. Ayrıca beş yıllık bir deneme cezası.

Lionel Dahmer, yıllar sonra CNN’e verdiği bir röportajda, mahkemeye cezayı veren bir mektup yazarak oğlunun şartlı tahliyesinden önce psikolojik yardım istediğini belirtti. Ancak Dahmer, cezasının sadece 10 ayını çektikten sonra yargıç tarafından erken tahliye edildi. Serbest bırakıldıktan sonra kısa bir süre büyükannesiyle yaşadı.

Jeffrey Dahmer

Kaynak: wikipedia.org

Son 13 Kurban

Sonraki iki yıl boyunca, Dahmer’in kurban sayısı hızlandı ve toplamını dörtten 17’ye çıkardı. İlerledikçe ritüeller geliştirdi, kimyasal imha yöntemlerini denedi ve genellikle kurbanlarının etini eritti. Dahmer ayrıca, kurbanların kafataslarını hala hayattayken delerek ve onlara muriatik asit enjekte ederek, kaba lobotomi yapmaya çalıştı.

27 Mayıs 1991’de Dahmer’in komşusu Sandra Smith, Asyalı bir çocuğun sokakta çıplak koştuğunu bildirmek için polisi aradı. Polis geldiğinde, çocuk tutarsızdı ve büyük ölçüde fakir bir Afrikalı-Amerikalı toplulukta beyaz bir adam olan Dahmer’in, çocuğun 19 yaşındaki sevgilisi olduğu sözünü kabul ettiler. Aslında, çocuk 14 yaşındaydı ve Laoslu genç Dahmer’in erkek kardeşi üç yıl önce tacizde bulunmuştu.

Polis, Dahmer’a ve çocuğa eve kadar eşlik etti. Açıkça eşcinsel bir aile içi rahatsızlığa bulaşmak istemedikleri için, ayrılmadan önce sadece etrafa göz gezdirdiler. Polis olay yerinden ayrıldıktan sonra Dahmer çocuğu öldürdü ve her zamanki ritüellerine devam etti. Polis memurları basit bir arama bile yapmış olsalardı, Dahmer’ın 12. kurbanı Tony Hughes’un cesedini bulacaklardı. Sonunda tutuklanmadan önce Dahmer dört adam daha öldürdü.

Jeffrey Dahmer’ın Tutuklanmasındaki Olay Yeri: Buzdolabı ve Polaroidler

Dahmer’in öldürme çılgınlığı, 22 Temmuz 1991’de tutuklanmasıyla sona erdi. Dahmer’in buzdolabında bulunan vücut parçaları ve kurbanlarının Polaroid fotoğrafları, onun meşhur öldürme çılgınlığıyla ayrılmaz bir şekilde ilişkilendirildi.

İki Milwaukee polisi, bileğinden kelepçelerle sokaklarda dolaşan 32 yaşındaki Afrika kökenli Amerikalı Tracy Edwards’ı aldıklarında Dahmer’a götürüldü. Adamın “tuhaf bir herifin” onu uyuşturup onu dizginlediğine dair iddialarını araştırmaya karar verdiler. Dahmer’ın dairesine geldiler ve Dahmer sakince kelepçelerin anahtarlarını almayı teklif etti. Edwards, Dahmer’ın kendisini tehdit ettiği bıçağın yatak odasında olduğunu iddia etti. Memur hikayeyi doğrulamak için içeri girdiğinde, etrafta yatan parçalanmış cesetlerin Polaroid fotoğraflarını fark etti. Dahmer, memurlar tarafından tutuklandı.

Müteakip aramalar buzdolabında bir kafa, dondurucuda üç tane daha ve korunmuş kafatasları, cinsel organları içeren kavanozlar ve kurbanlarının geniş bir ürkütücü Polaroid fotoğraf galerisi de dahil olmak üzere diğer dehşetlerin bir kataloğunu ortaya çıkardı.

Yargılama ve Hapis

Dahmer’in davası Ocak 1992’de başladı. Dahmer’in kurbanlarının çoğunluğunun Afro-Amerikalı olduğu göz önüne alındığında, hatırı sayılır ırksal gerilimler vardı, bu nedenle onu galeriden ayıran sekiz metrelik kurşun geçirmez cam bariyeri de dahil olmak üzere sıkı güvenlik önlemleri alındı. Sadece bir Afrikalı Amerikalının jüriye dahil edilmesi daha fazla huzursuzluğa neden oldu, ancak sonuçta kontrol altına alındı. Lionel Dahmer ve ikinci eşi duruşmaya katıldı.

Dahmer, polis sorgusu sırasında cinayetleri itiraf etmesine rağmen başlangıçta tüm suçlamaları reddetti. Sonunda delilik nedeniyle savunmasını suçlu olarak değiştirdi. Savunması, yalnızca bir delinin bu kadar korkunç eylemlerde bulunabileceğinin kanıtı olarak davranışının tüyler ürpertici ayrıntılarını sundu.

Jüri, savcılığın Dahmer’in eylemlerinin kötü olduğunun tamamen farkında olduğu ve yine de onları işlemeyi seçtiği iddiasına inanmayı seçti. 15 Şubat 1992’de, yaklaşık 10 saatlik bir müzakereden sonra onu suçlu, ancak her bakımdan aklı başında bulmak için geri döndüler. Mayıs ayında 16’ncı cezasına çarptırılmak üzere 15 müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Dahmer’in başlangıçta genel nüfustan ayrı tutulmasına rağmen hapishane yaşamına iyi uyum sağladığı bildirildi. Sonunda yetkilileri, diğer mahkûmlarla daha tam olarak bütünleşmesine izin vermeye ikna etti. Babası tarafından kendisine gönderilen kitaplar ve fotoğraflar şeklinde dini buldu ve Columbia Islah Kurumu tarafından yerel bir papaz tarafından vaftiz edilmesine izin verildi.

Ölüm

Dahmer, 28 Kasım 1994’te hapishane arkadaşı Christopher Scarver tarafından öldürüldü. Dahmer, normal iş ayrıntılarına dahil edilmesi uyarınca, diğer iki hükümlü katil, Scarver ve Jesse Anderson ile çalışmak üzere görevlendirildi. Görevlerini tamamlamak için yalnız bırakıldıktan sonra gardiyanlar, Scarver’ın her iki adamı da hapishane ağırlık odasından metal bir çubukla vahşice dövdüğünü öğrendiler. Dahmer’ın yaklaşık bir saat sonra öldüğü açıklandı. Anderson günler sonra aldığı yaralara yenik düştü.

2015 yılında Scarver, New York Post’a Dahmer’ı öldürme nedenleri hakkında konuştu. Scarver, yalnızca Dahmer’in suçlarından değil, aynı zamanda Dahmer’ın diğer mahkumları kızdırmak için hapishane yemeklerinden kopmuş uzuvlar şekillendirme alışkanlığından da rahatsız olduğunu iddia etti.


Leave A Reply