Jibon Maymunu Özellikleri, Yaşam Alanı, Yapısı, Beslenme ve Üremeleri

0

Jibon (Gibon) maymunu nasıl bir maymundur? Jibon (gibon) maymunun özellikleri nelerdir? Nerede yaşar, beslenmeleri, üremeleri.

jibon maymunu

Kaynak: pixabay.com

Jibon Maymunu Hakkında Bilgi

Jibon ve ya Gibon maymunu olarak geçer. Latince karşılığı Hylobates agilis. Memeli hayvanlardan, Maymunlar takımının, Uzunkollumaymungiller familyasından tek maymun cinsidir.

Advertisement

Uzun kolları, yumuşak ve uzun tüyleriyle tanınan jibonlar ince uzun gövdeli ve kuyruksuz hayvanlardır. Ayakta yürüyebilir ve ayakta durdukları zaman elleri yere değer. Uysal ve zeki hayvanlardır. Gövdeleri siyah, gür ya da beyaz tüylerle kaplıdır .Kafaları yuvarlak, yüz bölgesi düzdür. Erkekleri dişilerden ayırmak güçtür. Dişiler yalnızca daha ufak tefektirler. Akelli jibon, Küçük jibon, Gümüş jibon, Kloss jibonu, ve Siyamang başlıca türleridir.

Jibonlar yaklaşık 90 cm boyunda büyür ve sadece 7kg ağırlığında küçük ve hafif maymunlardır. Hafif gövdesi, jibonun ağaçların arasında rahatlıkla dolaşabileceği anlamına gelir.

jibon maymunu

Kaynak: pixabay.com

Yaşam Ortamı

Jibon maymunları hayatlarının çoğunu ağaçlarda geçirirler. Ağaçlarda yaşamak, bol miktarda yiyecek olduğundan ve ayrıca yırtıcılardan toprak üstünde güvenli bir mesafe olması nedeniyle avantajlıdır.

Kuzey Hindistan ve Endonezya adalarındaki ağaçlarda yaşayan 10’dan fazla jibon türü bulunmaktadır. Tüm jibon türleri şekil ve büyüklük bakımından oldukça benzerdir, ancak farklı jibon türleri en çok griden kahverengiden siyaha kadar değişen renklerde farklılık gösterir. Bazı jibon türleri, yüzlerindeki beyaz işaretlerle tanımlanır.

Advertisement

Jibon maymunlarının bacaklarından daha uzun olan çok uzun kolları vardır. Kollarını ağaçlarda hareket etmelerine ve dalları boyunca yürürken dengelemelerine yardımcı olmak için kullanırlar. Kendilerini ağaçtan ağaca 15 metre sallayabildikleri bilinmektedir. 8 metreye kadar uzun mesafelere sıçrayabilirler. Kuyrukları yoktur.

jibon maymunu

Kaynak: pixabay.com

Beslenmeleri

Jibonlar omnivor hayvanlardır, hem bitki hem de et ile beslenirler. Jibonun ana besini, ağaçlarda yetişen olgunlaşmış meyvelerdir ve jibon diyetinin dörtte üçünü oluşturur. Jibonlar ayrıca böcekleri, yumurtaları, örümcekleri ve küçük kuşlar ve sürüngenleri avlar.

Üremeleri

Jibonlar, alfa erkek ve dişi birlikleri olarak bilinen gruplar ve yavruları ile yaşar. Dişi jibon yaklaşık 7 aylık bir gebelik süresinden sonra tek bir yavru doğurur. Erkek jibon ve dişi jibon yavruyu yaklaşık bir yaşına kadar bakar.

Neredeyse farklı türlerdeki jibonların hepsi, özellikle ormansızlaşma ve habitat kaybı nedeniyle tehdit altında veya yok tehlikesindedirler.

Advertisement


Leave A Reply