Jimnastik Nedir? Jimnastik Hakkında Bilgi

3
Advertisement

Jimnastik Nedir? Jimnastik türleri hakkında bilgi ve kimnastik sporunun olimiyatlardaki yeri hakkında bilgi.

jimnastik

Jimnastik

Jimnastik beden güçlerini geliştirme, artırma, bedensel özellikler (örneğin güç, hareketlilik, yumuşaklık) ve genel düzenleşik (koordine) hareket biçimleri (yürüme, koşma, sıçrama, yaylanma, atlama, salınma aracılığıyla) uyumlu hareket süreçli içinde geliştirilir. Duruş ve hareket çalışmalarıyla gerilme (gerinme) hareketleri, solunumu kolaylaştırmayı, organları güçlendirmeyi amaçlar.

Yer jimnastiği hareketleri mum duruşunda “bisiklet sürme” eğilme-bükülme, spagat oturuşu (bacakları yatay bir çizgi oluşturacak biçimde ayırarak otururken beden dik durur), yazma ve doğrulma, el aletleriyle çalışmalar, çember ve lobutla hareketler ve ip atlamadan oluşur. Hareketler ayak burma, el çırpma, tef çalma ya da müzikle desteklenebilir. İşlevsel jimnastik, uygarlığın insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak, gerginliği gidermek için yapılan jimnastik türüdür.

Ritmik Jimnastik

Ritmik Jimnastik

Ortopedik jimnastik, solunum jimnastiği ya da tıbbi jimnastik, hekim denetimi altında gerçekleştirilen özel jimnastik biçimleridir. Hazırlık jimnastiği çeşitli spor yarışmalarına hazırlanma amacıyla yapılır. Ritmik jimnastik, hareketlerin düzenli süreçleriyle ve beden anlatımıyla insana öz ritimli bir hareket yaşamı kazandırmayı amaçlar. Hareketlere uygun bir müzik eğitimiyle bağlantılı olarak çeşitli görev, dans ve doğaçlama hareketleri gerçekleştirilir. Ritmik jimnastik aletsiz ya da el aletleriyle ‘top, labut, çember, ip, değnek) yapılır.

Advertisement

jimnastik

ilk kez 1900 Paris Olimpiyatları programı içinde yer verilen erkekler jimnastik yarışmaları büyük ilgi uyandırınca, jimnastik dünya şampiyonalarının düzenlenmesi kararlaştırıldı. 1952 Helsinki Olimpiyatlarında, erkeklerin yanı sıra, kadınlar bireysel jimnastik yarışmaları da programa alındı. 1922-1978 arasında dört yılda bir yapılan şampiyona, bu tarihten sonra iki yılda bir düzenlenmeye başladı. Dünya jimnastik şampiyonasında ilk 12 sırayı alan ülkeler, şampiyonayı izleyen ilk olimpiyatta yarışma hakkını elde etmiş olur. 1980’de bayanlar artistik jimnastik yarışmalarının da olimpiyat programına alınması kararlaştırıldı.


3 yorum

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?