Jimnastik Nedir? Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Jimnastik nasıl bir spordur? Jimnastik sporunun vücuda faydaları nelerdir? Jimnastiğin özellikleri, hakkında bilgi.

JİMNASTİK

Jimnastik vücudun çeviklik, esneklik ve denetimine dayanan, aletli ve aletsiz olarak gösteri niteliğinde yapılan sistematik hareketler bütünüdür.

Uygulaması heyecan veren, seyretmesi hayranlık uyandıran, yaşadığımız modern çağa çok uygun olan ve vücudun doğal hareketlerini kullanarak bütün kasların çalışmasını sağlayan, böylece izleyenlere sanat tadı veren jimnastik branşının bir dal ya da atletik bir etkinlik olarak algılanması oldukça güçtür. Çünkü spor denilince; bir kişinin diğer bir kişiye, bir takımın başka bir takıma karşı mücadelesinin yanı sıra atletizmde olduğu gibi atletlerin zamana karşı birbirleri ile yarışmaları, yüksek bir çıtadan geçebilmeleri veya metreyle ölçülebilen bir mesafeyi uzunluk olarak atlamaları akla gelebilir. Bu tür sporların hepsinde kimin kazandığı seyirciler tarafından anında görülür.

Jimnastik gibi bir spor branşında rakibin hareket ve davranışları ile iç içe olma durumu yoktur, aynı zamanda ona karşı verilen mücadelenin ayırt edilebilme zorluğu da vardır. Burada doğal olarak, sporcunun kendisi ile yaptığı mücadele söz konusudur. Bu mücadelede sporcudan, çok zor dizilerden oluşan hareketleri son derece hatasız ve akıcı bir şekilde tamamlayabilmesi için, vücudu kontrol altında tutabilme özelliği istenir. Bunun gelişimi yıllar boyu süren çalışmayı gerektirir. Jimnastik ile diğer spor dalları arasındaki farkı anlayabilmek, gerçek spor bilincini açık bir şekilde ortaya koyan bir kriterdir.

Sporun fiziksel gelişimdeki önemini anlamak jimnastiğin gerekliliğini anlamamızı sağlar. Amaç fiziksel uyum sağlamak olduğunda, jimnastik ideal bir yöntem olarak karşımıza çıkar, iyi ve doğru yönlendirilmiş jimnastik programı esneklik, koordinasyon, kuvvet, çabukluk gibi fiziksel özellikleri geliştirir. Ayrıca bale, modern dans, folklor gibi sanatların figürlerinin çeşitli jimnastik hareketleri ile birleştirilmeleri, bu sporu yapanlarda yaratıcılık özelliğinin de gelişmesini sağlar, işte bu özellikleri ile jimnastik bütün dünyada kitle sporu olarak kabul edilen ve temel spor olarak da uygulanan çok teknik bir daldır.

Advertisement

Leave A Reply