Joan Crawford Kimdir? Ünlü Dansçı ve Oyuncunun Hayatı ve Filmleri Kariyeri

0
Advertisement

Joan Crawford kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü oyuncu ve dansçının hayatı, biyografisi, rol aldığı filmler ve kariyeri hakkında bilgi.

Joan Crawford

Joan Crawford, Oscar ödüllü bir oyuncu, dansçı ve yöneticiydi. Mildred Pierce ve What Ever Happened to Baby Jane (Baby Jane’e Ne Oldu?) gibi filmlerle tanınır.

Joan Crawford

Kaynak: pixabay.com

23 Mart 1905’te San Antonio, Teksas’ta doğan Joan Crawford genç yaşta dans etmeye başladı ve düzinelerce filmde rol aldı. Hollywood’un 1930’ların en iyi yıldızlarından biriydi ve 1945’te Mildred Pierce’deki başrolüyle Oscar kazandı. Daha sonra korku klasiği Whatever Happened to Baby Jane? ve Mommie Dearest anısına konu oldu. 10 Mayıs 1977’de New York’ta öldü.

Erken dönem

Film oyuncusu Joan Crawford, 23 Mart 1905’te San Antonio, Teksas’ta Lucille Fay LeSueur olarak doğdu (bazı kaynaklar onun doğum tarihini 1908 olarak bildirmiş olsa da). Ebeveynleri o doğmadan önce ayrıldı ve annesi daha sonra tiyatro sahibi Harry Cassin ile evlendi. Crawford, büyüyen ve eğlence kariyeri boyunca periyodik olarak Billie Cassin olarak tanındı.

Crawford, annesi ve üvey babası ayrıldıktan sonra iki özel okula gitti ve okul ücretini ödemek için çalıştı ve aynı zamanda sert muamele gördü. İş yükü nedeniyle derslere katılamadı.

Joan Crawford

Kaynak: wikimedia.org

“Dans Eden Kızlarımız”da Büyük Çıkış

Stephens College’da kısa bir süre sonra Crawford, kendini adadığı bir eğlence olan dans kariyerine devam etmek için ayrıldı. Sonunda Broadway gösterisi Innocent Eyes’ta dans etti ve 1925’te MGM için çalışmaya başladı. Bu dönemde birçok sessiz filmde rol aldı ve stüdyonun sponsor olduğu bir dergi yarışmasında “Joan Crawford” adını aldı. Oyuncu, Charleston’a taşınan zengin, sevgili bir kızı canlandırdığı Dans Eden Kızlarımız (1928) ile büyük bir başarı yakaladı.

Advertisement

Bunu, sonuçta Crawford beş düzineden fazla filmde başrol oynayacak verimli ve uzun ömürlü bir film kariyeri izleyecekti. Hollywood Revue (1929) ve Grand Hotel (1932) gibi projelerde konuşma rolleri üstlendi ve dans becerileri, 1933 hit Dancing Lady’de Fred Astaire ile belirgin bir şekilde sergilendi. Clark Gable da yer aldı ve Possessed (1931) ve Strange Cargo (1940) gibi çalışmalarda yinelenen bir ortak yıldızdı.

‘Mildred Pierce’ için Oscar

Crawford, 1930’ların en çok kazanan yıldızlarından biriydi, ancak on yılın sonunda filmleri sınırlı bir başarı ile buluşuyordu. MGM’den ayrılmadan ve Warner Brothers ile imzalamadan önce A Woman’s Face (1941) ile tekrar bir araya geldi ve sonunda mütevazi başlangıçlardan başarılı bir restoratör olmak için yükselen bir anne hakkında 1945’lerde Mildred Pierce’de başrolü üstlendi. Film birkaç Akademi Ödülü adaylığı aldı ve Crawford en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

Crawford yıllar içinde, biri Possessed (1947) adlı başka bir filmdeki şizofreni hemşire rolüyle, diğeri ise gerilim filmi Sudden Fear’da (1952) oyun yazarı olarak iki Oscar adaylığı daha alacaktı. Kariyerine sadık bir bağlılığı ve bir hayran kitlesi oluştururken farklı araçlara uyum sağlama istekliliği ile tanındı.

Joan Crawford

Kaynak: wikimedia.org

‘Bebek Jane’e Ne Oldu?’

1950’lerin sonlarına doğru bir dizi önemli rol üstlenmesine rağmen, Crawford’un kariyeri sessizleşti, ancak Bette Davis’le birlikte oynadığı 1962 korku klasiği Whatever Happened to Baby Jane? İle yeniden canlandı. Crawford daha sonra birkaç başka gerilim filminde rol aldı ve televizyon çalışması yaptı. Ayrıca 1971 anı My Way of Life’ı kaleme aldı.

Joan Crawford, 10 Mayıs 1977’de New York’ta kalp krizinden öldü ve önümüzdeki yıllarda analize ilham verecek çok yönlü bir film mirası bıraktı.

Aile Hayatı

Crawford dört kez evlendi, biri Douglas Fairbanks Jr. olan üç aktörle evlendi. 1956’da Pepsi-Cola’nın başkanı Alfred Steele ile evlendi. 1959’da ölümünden sonra, Crawford Pepsi’nin yönetim kuruluna katıldı – bunu yapan ilk kadın oldu – ve şirket adına bir sözcü olarak çalışmaya devam etti.

Advertisement

Başlıca filmleri:

Lady of the Night (Gecenin Kadını) 1925; Spiring Fewer (Bahar Nezlesi) 1927; Our Dancing Daughter (Danseden Kızlarımız) 1928; Grand Hotel (Büyük Otel) 1932; Rain (Yağmur) 1933; The Gorgeous Hussy (1&6); The Women (Kadınlar) 1939; A Woman’s Face (Yaralı Kadın) 1941; Humoresque (1947); Sudden Fear (Ansızın Korku) 1952; Johnny Guitar (1954); Autumn Leaves (Sonbahar Yaprakları) 1956; What Ever Happened to Baby Jane (Baby Jane’e Ne Oldu?) 1962; I Saw What You Did (Ne Yaptığını Gördüm) 1965; Berserk (Deli Gömleği) 1967; Trog (1970).


Leave A Reply