Jogging Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Jogging nedir? Jogging nasıl bir spordur, faydaları nelerdir? Jogging tarihçesi, özellikleri, hakkında bilgi.

JOGGING

Sağlıklı olmak, bedensel hareket gereksinimini sağlamak ve ruhsal gerginlikten kurtulmak amacıyla rahat adımlarla yapılan koşudur.

Günümüzde, tüm dünyada ilgi gören joggingin yaygınlaşmasında Oregon Üniversitesi atletizm antrenörü Bill Bowerman ile W. E. Harris adlı kalp uzmanının birlikte yazdığı “Jogging” adlı kitabın büyük rolü olmuştur. Jogging, Yeni Zelanda atletizm takımını olimpiyat oyunlarına hazırlayan Dr. Lydiard’ın, eski olimpiyat koşucularına kondisyonlarını korumaları için bu tür bir koşu yöntemini önermesiyle doğmuştur.

Jogging için özel olarak yapılmış ayakkabılar (hafif, ayağı terletmeyen) ve ter tutmayan hafif giysiler giymek, uygun bir jogging tekniğine sahip olmak ve genel olarak sağlıklı olmak, bu egzersizin güvenlik içinde yapılması için gerekil şartlardır.

Jogginge başlamadan önce bir doktora gidip mutlaka check-up’tan geçmek gerekir. Joggingden önce 5-10 dakika jimnastik hareketleri yaparak vücudu ısıtmakta da büyük yarar vardır, ideal jogging programında ilk hafta 1 dakika koşu, 1 dakika yürüyerek dinlenme olmak üzere toplam 20 dakika aşılmaz ve her üç dört adımdan sonra derin nefes alınıp verilir, ikinci hafta, koşu süresi 2, dinlenme süresi 1 dakika olmalıdır. Üçüncü hafta ise 3 dakikalık koşuya karşılık 1 dakika yürüyerek dinlenilir, koşarken kollar kullanılır. Adımların da yumuşak atılmasına özen gösterilir.

Joggingin faydaları şunlardır:

1. Kalp ve damar sistemi için geçerli ve sağlıklı bir antrenmandır.

2. Kalbin ve akciğerlerin etkinliğini ve direncini artırır.

3. Kan dolaşımını düzenler.

4. Kandaki kolesterol oranının düşmesini sağlar.

5. Akciğerlerin çalışma kapasitesini artırır.

6. Uyku ve hazım sistemini düzeltir ve kasları gevşetir.

7. Jogging sırasında artan endorfin oranı organizma üzerine bir morfin etkisi yaptığından, psikolojik olarak da insanı rahatlatır.

8. Fazla kiloların giderilmesini sağladığı için kişiye daha sağlıklı ve güzel bir görünüm kazandırır.


Leave A Reply