Johann Friedrich Overbeck Kimdir?

0
Advertisement

Johann Friedrich Overbeck kimdir ve ne yapmıştır? Johann Friedrich Overbeck hayatı, biyografisi, tabloları ve sanat kariyeri hakkında bilgi.

Johann Friedrich Overbeck

Johann Friedrich Overbeck; (d. 3 Temmuz 1789, Lübeck – ö. 12 Kasım 1869, Roma), Nazarenler ya da Lucas Birliği (Lukasbund) adıyla bilinen Alman ressamlar grubunun önderi romantik ressamdır. Yapıtlarında Hıristiyanlık konularını işlemiştir.

1806’da Viyana Akademisi’ne girdi. Akademinin eğitim anlayışından düş kırıklığına uğrayınca 1809’da Franz Pforr ile birlikte Lucas Birliği’ni kurdu. Amacı ortaçağ ressamlar loncası sistemini yeniden canlandırmaktı. Topluluğun sanatçıları Albrecht Dürer, Perugino ve Raffaello başta olmak üzere Rönesans sanatçılarından esinlendiler.

Nazarenler 1810’da Roma’ya yerleştiler ve çalışmalarını 1829’a değin bu kentte sürdürdüler. Overbeck grubun öbür üyelerinin ayrılmasından sonra da Roma’da kaldı. En önemli yapıtı “Aziz Francesco’nun Gül Mucizesi”ni Assisi’deki Portiuncula Şapeli için yaptı.

Overbeck’in yaşlılık dönemi resimleri soluk renkli ve basmakalıp olmakla birlikte, 19. yüzyıl Hıristiyan dinsel sanatını ve Ön-Raffaellocuların çalışmalarını büyük ölçüde etkilemiştir. Daha canlı olan ilk dönem resimleri ve desenleriyse yeniden keşfedildikleri 20. yüzyıl başlarında büyük ilgi toplamıştır.

Advertisement

Leave A Reply