Johannes Ockeghem Kimdir?

0
Advertisement

Johannes Ockeghem kimdir ve ne yapmıştır? Johannes Ockeghem hayatı, biyografisi, besteleri ve eserleri, Johannes Ockeghem hakkında bilgi.

Johannes Ockeghem

Johannes Ockeghem; (d. y. 1430, Flandre – ö. y. 1495, Tours, Fransa), dinsel ve dindışı müzik bestecisidir. Rönesans’ta Avrupa müziğine egemen olan Fransız-Flaman üslubunun büyük ustalarından biridir.

1443-44 yıllarında Anvers’deki Meryem Ana Katedrali korosunda söyledi. Daha sonra Bourbon dükü Charles’ın şapelinde (1446-48) ve kraliyet şapelinde benzer görevlere atandı. Fransız sarayında, VII. Charles’la başlayarak art arda XI. Louis ve VIII. Charles’ın özel papazlığını ve besteciliğini üstlendi. Yüksek maaşla Tours’daki Saint-Martin Manastırı’nın hazinedarlığını yaptı. Çağdaşı birçok Flaman gibi çok yer gezdi ve gittiği uzak kentlerde müzik bilgisini artırdı. Öğretmen olarak da kendinden sonraki besteciler kuşağını büyük ölçüde etkiledi. Ölümü üzerine Erasmus’un yazdığı metin Johannes Lupi tarafından bestelendi. Molinet’nin yazdığı Deploration’u (Ağıt) ise Josquin des Prez besteledi.

Johannes Ockeghem Eserleri

Ockeghem’in günümüze ulaşmış yapıtları 14 missa, 10 motet ve 20 şansondan oluşur. Müziği Guillaume Dufay ve John Dunstable gibi öncüllerininkinden daha zengin bir ses dünyasına sahiptir; döneminin bir özelliği de önceki müziğin çalgı eşlikli vokal çizgilerinin giderek yerini zengin sesli koro armonisine bırakmasıdır. Bestelerindeki bas ses alanı, önceki müzikte görüldüğünden daha peşlere iner; tenor ve kontratenor sesler iç içe geçerek daha yoğun bir doku oluşturur.

Farklı partilerin uzun melodi çizgileri farklı yerlerde kadans yaparak melodiyi kadansın yaratacağı kesintilerden korur ve müzikte sürekli bir akış sağlar. Missa prolationum ve Missa cuiusvis toni adlı yapıtları Ockeghem’in çok gelişmiş kontrpuan ve kanon tekniğinin örneklerini oluşturur, ama dar anlamıyla kanon düzenini, dinleyicinin bunu pek ender fark etmesine yol açan büyük bir hünerle kullanmıştır. Müziksel bütünlüğü sağlamak için başvurduğu bir yöntem de var olan melodilerden yararlanmaktır.

Advertisement

Ockeghem’in en ünlü motetleri Meryem Ana’yı öven Ave Maria, Salva Regina ve Alma redemptoris mater ile responsorium biçiminde bestelenmiş Gaude Maria’dır. 15. yüzyıl başlarının öbür bestecilerinin tersine, missalannı dindışı müziğinden daha ağırbaşlı bir üslupla yazmıştır. Bunların çoğu dört (ikisi beş) partilidir. Şansonları ise genellikle üç partilidir. Missalardaki melodi çizgileri şansonlardakinden daha uzun, şansonlardaki ritimler de missalardakinden daha açık seçiktir.


Leave A Reply