John Baskerville Kimdir? Baskerville Yazı Tipinin Yaratıcısı İngiliz Basımcının Hayatı

0
Advertisement

John Baskerville kimdir ve ne yapmıştır? Kendi adı ile anılan Baskerville yazı tipinin yaratıcısı John Baskerville hayatı, biyografisi, çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi.

John Baskerville

John Baskerville

John Baskerville; (d. 28 Ocak 1706, Wolverly, Worcestershire – ö. 8 Ocak 1775, Birmingham, Warwickshire, İngiltere), basımcı ve kendi adını taşıyan çok beğenilen bir yazı karakterinin yaratıcısıdır. Yapıtları, basım sanatının en güzel örnekleri arasında sayılır.

Birmingham’da yazı ustası iken, 1740’ta kurduğu siyah vernik işinden elde ettiği kârla hurufat dökme üzerinde deneyler yapma olanağını buldu. Bir basımevi kurdu; 1757’de ilk yapıtı olan bir Vergilius basımından sonra, 1758’de bir John Milton basımı gerçekleştirdi. Cambridge Üniversitesi’ne basımcı olarak atandığında bir Kitabı Mukaddes basımı (1763) hazırlamaya girişti ve ortaya çıkan ürün Baskerville’in başyapıtı oldu. 1762’de olağanüstü güzellikte bir Horatius basımı yayımladı. Bu yapıtın ikinci baskısının da başarı kazanması, Baskervil-le’e Latin yazarlarının kitaplarını bir dizi halinde yayımlama cesaretini verdi.

Baskerville basımlarının göz alıcı niteliği, çok parlak kâğıt kullanmasından ve kendi buluşu olan tam siyah mürekkepten kaynaklanırdı. Baskı üslubu İngiltere’de çok eleştiri topladı; ölümünden sonra, Baskerville’in kullandığı karakterleri Fransız oyun yazan Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais satın aldı. Bu karakterlerin daha sonra ne olduğu bilinmemektedir; ama geriye kalan kalıp ve matrisler 1917’de bulunmuş ve 1953’te Cambridge Üniversitesi’ne verilmiştir. Açık seçik ve dengeli niteliği nedeniyle sürekli okuma için çok uygun olan Baskerville karakterleri, daha sonra yeniden kullanılmaya başlamıştır.

Baskerville baskı, kağıt ve mürekkep üretiminde yenilikler yaptı. Güçlü siyah tipini sergileyen, bazen “dokuma kağıt” olarak adlandırılan daha pürüzsüz beyaz bir kağıt üretmek için kağıt üreticisi James Whatman ile çalıştı.

Günümüze Etkileri

20. yüzyıl, Baskerville’in yazı biçimlerine olan ilgiyi ve takdiri yeniden canlandırdı. En dikkate değer yazı tipi Baskerville, geçiş tipi yüzün zirvesini ve Eski Stil ile Modern yazı tasarımı arasında bir köprüyü temsil ettiği düşünülmektedir. 1920’lerden bu yana, çalışmalarına dayanan birçok yazı tipi – çoğunlukla ‘ Baskerville ‘ olarak adlandırılır – Linotype , Monotype ve diğer tip dökümhaneler tarafından piyasaya sürüldü. 1996’da Emigre, Baskerville’in karısı Sarah Eaves’den sonra Bayan Eaves adlı bu yazı tipinin popüler bir canlandırmasını yayınladı.

Advertisement

Leave A Reply