John Dalton Kimdir? (Kısaca)

0

Kendi adını taşıyan atom modeli ile bilim dünyasına damga vurmuş ünlü İngiliz kimyacı ve fizikçisi John Dalton hakkında bilgiler. John Dalton kimdir?

John Dalton

John Dalton (6 Eylül 1766, Eaglesfield, Birleşik Krallık – 27 Temmuz 1844, Manchester, Birleşik Krallık)

Bir İngiliz kimyacısı ve fizikçisidir. Atom üzerindeki çalışmaları ile, XIX. yüzyıl atom teorisine kesin şeklini vermiştir.

John Dalton İngiltere’nin kuzeybatısında, Eaglesfield’de doğdu. Hayata öğretmenlikle başladı. Kazancı yetersiz olduğundan bir yandan da çiftçilikle uğraşıyordu. Matematik alanındaki çalışmalarını uzak bir akrabasının maddî yardımı sayesinde yürütebiliyordu. 12 yıl öğretmenlik yaptı. Bu sırada, kör bir filozof olan Gough’un yardımı ile meteorolojik gözlemler yapmaya başladı. Kendi yaptığı araçlarla çalışarak, 57 yıl içinde iki yüz bin gözlem yaptı.

John Dalton 1793’te «Renk görüşüyle ilgili olağanüstü gerçekler» hakkında bir yazı yazarak sonradan «Daltonizm» diye anılan renk körlüğünü ve bunun özelliklerini anlattı. 1803’te «Gazların su ve diğer sıvılar tarafından emilmesi» konusunda yazdığı yazısı ile de, fizikte Dalton Kanunu diye anılan «Kısmi basınç kanunları» nı yayınladı.

Dalton’un gazların ve atmosferin fiziksel özellikleri üzerindeki çalışmaları onun atom yapısı ile ilgilenmesine yol açtı. Bu çalışmalarının sonunda atomların birleşerek elemanları, elemanların da birleşerek molekülleri meydana getirdiği esasına dayanan atom teorisine vardı.

John Dalton 78 yaşında Manchester’de öldü; burada bir heykeli dikildi. Çok kıymetli olan eserlerinin çoğu Manchester’in II. Dünya Savaşı’nda bombalanması sırasında kaybolmuştur.


Yorum yapılmamış

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?