John Huston Hayatı ve Filmleri

0

Ünlü yönetmen John Huston’un hayat hikayesi, sinema kariyeri ve filmleri hakkında bilgilerin kısaca yer aldığı sayfamız. John Houston Kimdir?

John Huston

John Huston

John Huston Kimdir?

John Huston; (d. 5 Ağustos 1906, Nevada, Missouri – ö. 28 Ağustos 1987, Middletown, Rhode Island, ABD), ABD’li sinema yönetmeni, senaryo yazarı ve oyuncudur. Çeşitli türlerdeki yapıtları klasikler arasına girmiş sinema ustalarındandır.

Çizgi dışı ve serüvenlerle dolu bir yaşam süren Huston, oyuncu Walter Huston’ın oğluydu. Çocukluğu babasının sahneye çıktığı çeşitli kentlerde geçti. Gençlik yıllarında kısa süreli işlerde çalıştı. Önce okulu bırakıp hafif sıklette profesyonel boksörlük, daha sonra Meksika ordusuna yazılıp süvari olarak askerlik, ardından gazetecilik, bir derginin yayın yönetmenliği, öykü ve oyun yazarlığı ve oyunculuk yaptı. 1931’de Hollywood’da senaryo yazarı olarak çalışmaya başladı.

Yönettiği ilk film olan The Maltese Falcon (1941; Malta Şahini) gerçekçi diyalogları ve sert karakterleriyle sonraki filmlerine örnek oluşturdu.

Bu klasikleşmiş yapıtlar arasında The Treasure of the Sierra Madre (1948; Altın Hazineleri/Sierra Madre Hazineleri), Key Largo (1948; Ölüm Gemisi), The Asphalt Jungle (1950; Elmas Hırsızları) ve The Misfits (1961; Uygunsuzlar) sayılabilir. Huston’ın edebiyat yapıtlarından uyarladığı filmler arasında Stephen Crane’in romanından perdeye aktardığı The Red Badge of Courage (1951; Kanlı Zafer/Cesaret Nişanı), C.S. Forester’dan uyarladığı The African Queen (1951; Afrika Kraliçesi), Herman Melville’den Moby Dick (1956; Beyaz Balina/Moby Dick), Tennessee Williams’dan The Night of the Iguana (1964, Ateşli Geceler/İguana Geceleri), Rudyard Kipling’den The Man Who Would Be King (1976; Kral Olacak Adam) ve Malcolm Lowry’den Under the Volcano (1984; Volkanın Altında) yer alır. Hemen her türde yapıt vermiş olan Huston, aynı zamanda iyi bir oyuncuydu.

Rol aldığı kendi filmleri arasında Altın Hazineleri/Sierra Madre Hazineleri, The List of Adrian Messenger (1963; Sonsuz Sokaklar), Nuh’u canlandırdığı The Bible … in the Beginning (1966; Peygamberler Tarihi), bir bölümünü yönettiği Casino Royale (1967), A Walk With Love and Death (1969; Aşk ve Ölümle Bir Gezinti) ve The Life and Times of Judge Roy Bean (1972; Yargıç Roy Bean) sayılabilir. Ayrıca başta Ötto Premin-ger’in The Cardinal (1963; Kardinal) ve Roman Polanski’nin Chinatown (1974; Çin Mahallesi) filmleri olmak üzere çeşitli filmlerde oynamıştır.

II. Dünya Savaşı sırasında Report from the Aleutians (1943; Aleut Adaları Raporu), The Battle of San Pietro (1945; San Pietro Çarpışması) ve 1981’e değin gösterime sokulmayan Let There Be Light (1946; Işık Olsun) adlı üç ilginç belgesel film çeken Huston, 1948’de hem yönetmen hem de senaryo yazarı olarak Oscar kazandığı Altın Hazineleri/Sierra Madre Hazineleri filmiyle aynı zamanda babası Walter Huston’a, 1985 tarihli Prizzi’s Honor (Prizzilerin Onuru) filmiyle de kızı oyuncu Angelica Huston’a birer Oscar kazandırmıştır.

An Open Book (Açık Bir Kitap) adlı otobiyografisini 1980’de yayımlayan Huston, kronik amfizemli olmasına karşın ölümüne değin film yapmayı sürdürmüştür. Son filmi James Joyce’tan uyarladığı The Dead’dir (1987; Ölüler).


Leave A Reply