John Jacob Niles Kimdir? Hayatı, Müzik Kariyeri ve Besteleri

0
Advertisement

John Jacob Niles kimdir ve ne yapmıştır? John Jacob Niles hayatı, biyografisi, besteleri ve müzik kariyeri hakkında bilgi.

John Jacob Niles

John Jacob Niles (28 Nisan 1892 – 1 Mart 1980) Amerikalı bir besteci, şarkıcı ve geleneksel balad koleksiyoncusuydu. Niles, 1950’lerin ve 1960’ların Amerikan halk müziği canlanmasında önemli bir etkiydi.

John Jacob Niles

Kaynak: wikipedia.org

Biyografisi

Louisville, Kentucky’de doğan Niles, müzik teorisini annesinden öğrendi ve bir genç olarak halk müziği yazmaya başladı. 1910’dan 1917’ye kadar Doğu Kentucky’deki Burroughs Corporation’ın gezici bir çalışanıyken, sözlü kaynaklardan geleneksel şarkıları yazıya dökerek ciddi bir Appalachian halk müziği öğrencisi oldu. Birinci Dünya Savaşı’nda yer alıp yaralandıktan sonra Fransa’da, önce Lyon’da, ardından Paris’te Schola Cantorum’da müzik eğitimi aldı ve Gertrude Stein ile de tanıştı. 1920’de Amerika Birleşik Devletleri’ne dönerek Cincinnati Müzik Konservatuarı’nda Ralph Lyford ile çalışarak eğitimine devam etti. Chicago’da opera ve erken radyoda türküler söyledi. 1925’te New York’a taşındı ve eğlence endüstrisinde çeşitli işler yaptı. 1930’larda kontralto Marion Kerby ile Avrupa ve Amerika’yı gezdi. 1938’de Beyaz Saray’da ve zaman zaman 1950’lerde Newport Halk Festivali’nde sahne aldı.

Müzik Kariyeri

1920’lerde Niles müzik yayınlamaya başladı. Fotoğrafçı Doris Ulmann’ın asistanı olarak güney Appalachians’a dört uzun yolculuk yaptı ve “Pretty Polly”, “Barbara Allen” ve “He’s Goin’ Away” baladları da dahil olmak üzere sözlü kaynaklardan gelen geleneksel şarkıları tekrar yazdı. Diğer durumlarda, Afrikalı Amerikalılar ve I. Dünya Savaşı’ndaki askerler tarafından söylendiğini duyduğu şarkıları yazdı.

Niles ayrıca tanınmış bir söz yazarıydı. Birçoğu geleneksel kaynaklara dayanan şarkıları arasında “Venezuela” ve unutulmaz Noel şarkısı “I Wonder As I Wander” yer alıyor. Henry Miller’ın Plexus’u, Niles’ın bu şarkının kaydına güçlü bir övgü içerir. Niles “Go ‘Way From My Window” şarkısını henüz 16 yaşındayken besteledi, ancak 1930’a kadar icra etmedi. Marlene Dietrich bunu kaydetti ve sahnede seslendirdi. Bob Dylan, “It Ain’t Me Babe” şarkısındaki ilk satırı alıntıladı. Geleneksel halk şarkısı “Black Is the Color (Of My True Love’s Hair)” için orijinal yeni melodisi, 1950’ler ve 1960’ların halk canlanmasında benzer şekilde etkiliydi. Hayatın ilerleyen saatlerinde Niles, koro için eserler ve ses ve piyano için sanat şarkıları da dahil olmak üzere daha klasik bir tarzda kompozisyonlar yayınladı. İkincisi, Thomas Merton’un şiirini belirleyen 22 sanat şarkısından oluşan bir koleksiyon olan Niles-Merton Songs’u içerir.

1938’den itibaren, bir dizi bestesini kaydetti ve şarkılarını yazdı. Çok yüksek bir falsetto vokal aralığını kullandı ve Appalachian Dağları’na özgü enstrümanlar olan kendi inşa ettiği Appalachian santurlarında kendisine eşlik etti.

Advertisement

1936’da Rena Lipetz ile evlendi. Kentucky, Clark County’deki Boot Hill çiftliğine yerleştiler ve iki oğulları Thomas Michael Tolliver ve John Edward ile hayatlarının geri kalanını burada geçirdiler.

Niles, 1 Mart 1980’de Kentucky, Lexington’da 87 yaşında öldü. Clark County, KY’deki yakındaki St. Hubert’s Piskoposluk Kilisesi’ne gömüldü. Kentucky Üniversitesi’ndeki John Jacob Niles Amerikan Müziği Merkezi, onun el yapımı bir dizi geleneksel enstrümanı sergiliyor.


Leave A Reply