John Jacob Niles Kimdir?

0
Advertisement

John Jacob Niles kimdir ve ne yapmıştır? John Jacob Niles hayatı, biyografisi, besteleri ve müzik kariyeri hakkında bilgi.

John Jacob Niles

John Jacob Niles; (d. 28 Nisan 1892, Louisville, Kentucky – ö. 1 Mart 1980, Boothill Çiftliği, Lexington yakınları, Kentucky, ABD), ABD’li folk şarkıcısı, folklor araştırmacısı, solo ve koro şarkı bestecisidir.

Müzikçi bir ailenin oğluydu. Büyükdedesi besteci, orgcu ve viyolonsel yapımcısıydı. Annesi Lula Sarah’dan müzik kuramı dersleri alan Niles, Apalaş Dağlarında arazi ölçümünde çalışırken halk şarkılarına ilgi duydu. Cincinnati (Ohio) ve Lyon’daki (Fransa) müzik konservatuvarlarında, ayrıca Paris’teki Schola Cantorum’da müzik öğrenimi gördü. 1921’den sonra halk şarkıcısı olarak Marion Kerby ile birlikte ABD ve Avrupa’da birçok turneye çıktı. Lavta ve santurlarını kendisi yaptı. Apalaş bölgesinin şarkılarında uzmanlaştı. Balad derlemeleri çoğunlukla “I Wonder as I Wander” ve “Black is the Color of My True Love’s Hair” gibi kendi bestelediği ya da düzenlediği parçalar ve söyleyenlerin ağzından doğrudan notaya aldığı baladlardan oluşuyordu. Yayımlanmış yapıtları arasında Song My Mother Never Taught Me (1929, Douglas Moore ile birlikte; Annemin Bana Hiç Öğretmediği Şarkılar), Songs of the Hill Folk (1934; Dağlıların Şarkıları), The Shape Note Study Book (1950; Biçim Nota Alıştırma Kitabı) ve The Ballad Book of John Jacob Niles (1961; John Jacob Niles’in Balad Kitabı) sayılabilir. Son çalışması 1972’de Trappist keşiş Thomas Merton’un şiirlerinden bestelediği Niles-Merton şarkı dizisi oldu.

Advertisement

Leave A Reply