John Lennon Kimdir? Beatles Üyesinin Hayatı Albümleri ve Müzik Kariyeri

0

John Lennon kimdir ve ne yapmıştır? John Lennon hayatı, biyografisi, albümleri, müzik kariyeri ve fikirleri hakkında bilgi.

John Lennon Hayatı ve Albümleri

John Lennon bir İngiliz şarkıcı-söz yazarı ve Beatles’ın önemli bir üyesiydi – müzikal ve kültürel bir fenomendi. Beatles’tan sonra Lennon seçkin bir solo kariyerine devam etti. Lennon ayrıca 1960’ların kültür karşıtı devriminin simgesi ve savaş karşıtı bir aktivistti.

John Lennon

Kaynak : pixabay.com

“Birileri aşkın ve barışın altmışlarda kalması gereken bir klişe olduğunu düşünüyorsa, bu onun sorunu. Sevgi ve barış sonsuzdur. ”

– John Lennon


John Lennon’un Biyografisi

John Lennon, 1940 yılının Ekim ayında, Oxford Street Doğum Hastanesi Liverpool’daki bir Alman hava saldırısı sırasında doğdu. Çocukluğu boyunca, donanmada hizmete giden babası Freddie ile fazla vakit geçiremedi. Annesinin kız kardeşi Mimi tarafından büyütüldü.

Okul yıllarında, John yaramaz bir öğrenciydi. Okul notları çoğunlukla kötüydü. Gençlik yıllarının başında iken ilk gitarını aldı ve saatlerini gitarıyla geçirirdi. Teyzesi Mimi düzenli olarak şöyle derdi:

“Gitar çok iyi, John, ama asla ondan bir hayat kazanamayacaksın.”

Beatles ünlü olduktan sonra, John Mimi’ye bu alıntının yazılı olduğu bir gümüş tabak hediye etti. Liverpool Sanat Okulu’na kabul edildi. Ancak, uyumsuz davranışları nedeniyle Kolej’in son yılından önce kovuldu.

1950’lerin sonunda, John, Beatles’ın öncüsü olan “Quarry Men Skiffle Band” adlı bir rock grubu kurdu. 1957’de Paul McCartney ile başarılı bir müzikalde ortaklık kurdu. Birbirlerini çok iyi tamamladılar. Lennon daha çok hiciv yönlerine odaklandı ve McCartney daha iyimser neşeli niteliklere yöneldi. Lennon, müzikal yetenekleri nedeniyle Beatles’ın lideri olarak kabul edildi. Bununla birlikte, Lennon’u George Harrison’ın gruba baş gitarist olarak girmesine izin vermeye ikna eden McCartney’dir.

John Lennon

Kaynak : pixabay.com

Beatles

Beatles’ın ilk konseri 21 Mart 1961’de Liverpool’daki Cavern Club’da gerçekleşti.1962’de Parlophone ile bir anlaşma imzaladılar.

Beatles’ın 1960’lardaki büyük başarısı boyunca, John Lennon, grubun kararlarının demokratik olduğunu savunmasına rağmen, çoğu zaman grubun lideri olarak görülecekti.

1961’de Beatles, Hamburg’da birçok konser verdiği Almanya’ya gitti. Başarılı iki yılın ardından İngiltere’ye geri döndü ve single kaydetmeye odaklandılar. 1963 yılında, grubun profili “Please Please Me” ve “You Loves” gibi hit single’larla başladı. Beatles’ın popülaritesi ve coşkusu “Beatlemania” teriminin kullanılmasına neden oldu. Lennon ve Beatles yoğun bir kayıt programı, canlı performanslar ve medya görünümleri başlattılar.

İsyankar ruhuna rağmen, John Lennon menajerinin Brian Epstein’ın akıllıca giyinmesi ve benzer saç kesimi yapması önerisini kabul etti. Beatles’ın ilk yıllarında, giyimleri Beatles’ın imajlarının bir parçasıydı.

1964’te “I Want to Hold Your Hand” single’ını piyasaya sürdüler – 1964 yılının başlarında ABD listelerine girdiler ve iki milyondan fazla kopya sattılar. Beatlemania artık küresel bir fenomendi. Özellikle ABD’de müzikal tutumlarda bir kayma oldu. 1964’teki Beatles’ın başarısı “British Invasion” ın başlangıcı olarak biliniyordu. 1964’te ilk defa ABD’yi gezdiler ve Şubat ayında Ed Sullivan TV şovuna çıktılar.

John Lennon 1966’da Evening Standard ile yaptığı röportajda;

“Hristiyanlık gidecek. Yok olacak ve küçülecek… Biz şimdi İsa’dan daha popüleriz – Rock’n Roll mu Hristiyanlık mı hangisinin daha önce gideceğini bilmiyorum ”

dedi.


İlaç kullanımı

1960’larda, John Lennon sık sık LSD almaya başladı ve 1967’de ağır bir kullanıcı haline gelmişti. Bu yıllar hayatındaki belirsizlikle aynı zamana denk gelmişti ve Beatles’ı terk etmeyi düşünüyordu. Brian Epstein’ın ölümü, 1967’de Lennon ve Beatles’ı sert bir şekilde vurdu.

John Lennon ve Meditasyon

1967’de John Lennon ve Beatles meditasyon ve Doğu dinleriyle daha fazla ilgilenmeye başladı. Maharishi Mahesh Yogi ashramında birkaç hafta geçirdiler. John daha sonra örgütle bağlarını koparsa da, meditasyonu savunmaya devam etti.

“Tanrıya inanıyorum, ama gökteki yaşlı bir adam gibi değil. İnsanların Tanrı dediği şeyin hepimizin içinde olan birşey olduğuna inanıyorum. İsa, Muhammed ve Buda ve diğerlerinin söylediklerinin doğru olduğuna inanıyorum. Sadece çeviriler yanlıştı. ”

– John Lennon

“Ben bir tanrı ya da Tanrı değilim, ama hepimiz Tanrıyız ve hepimiz potansiyel olarak ilahi – ve potansiyel olarak kötüyüz. Hepimiz içimizde her şeye sahibiz ve Cennet Krallığı yakın ve içimizde ve yeterince iyi bakarsanız onu göreceksiniz. ”

– John Lennon, Beatles Antolojisi (2000)

Solo Kariyeri

1969’da Beatles ayrılmaya başladı; Lennon müzik dinlemeye ve kendi kişisel kariyerini geliştirmeye hevesliydi. Beatles’ın kayıt oturumlarında eşi Yoko Ono’nun varlığıyla ilgili sürtüşmeler vardı. Beatles’ın dağılmasından sonra Lennon çok başarılı bir solo kariyer yaptı. İlk albümü 1970 yılında John Lennon / Plastic Ono Band (1970) ile yayımlandı.

“Yıllar geçtikçe kademeli bir gelişme oldu. Geçen yıl “All You Need Is Love” idi. Bu yıl “Give Peace a Chance” diyor. Aşkı hatırla. Herhangi birimiz için tek umut barış. Çık dışarı ve barış olsun. Huzuru düşün, huzuru yaşa ve huzuru solla, en kısa sürede onu elde edersin. ”(Basın açıklaması, Temmuz 1969)

1970’lerin başlarında, John Lennon, Vietnam Savaşı’na karşı olanlar için bir figür oldu. “Give Peace a Chance” adlı şarkısı savaş karşıtı hareketin marşı oldu. Savaş karşıtı duruşu nedeniyle, Nixon yönetimi sınır dışı edilmesini sağladı, ancak uzun bir mücadeleden sonra 1976’da yeşil kart kazandı. Şarkısı “Imagine” aynı zamanda çok etkili bir şarkı oldu; İngiliz halk tarafından ‘en popüler şarkı’ seçildi.

Müziği Bırakıyor

1975’te müzik dünyasından çekildi ve yeni oğlu Sean ile zaman geçirmeyi tercih etti.

John Lennon, 1963 yılında Cynthia Powell ile evlendi, ancak evlilik gizli tutuldu. Bir oğulları vardı, Julian. Evlilik 1967’de bitti. Lennon, Mart 1969’da Yoko Ono ile evlendi.

1980 Ekim’inde, Lennon müzik kaydına geri döndü. Ancak, sadece iki ay sonra 8 Aralık 1980’de, John Lennon, New York Dakota’da öldürüldü. Takıntılı bir hayranı David Chapman tarafından vuruldu. Daha sonra ikinci dereceden cinayetten suçlu bulundu ve ömür boyu hapsedildi.

2012 yılına kadar, John Lennon’ın solo albümü 14 milyon sattı, Beatles ise tüm zamanların en çok satan grubu oldu – dünya çapında tahminen 600 milyon rekor satış yaptı.


Leave A Reply