John Milton Hayatı

0

Ünlü İngiliz şair John Milton’ın hayat hikayesi, önemli eserleri, biyografisi, John Milton hakkında bilgi.

John MiltonJohn Milton;İngiliz şairidir (Londra 1608-ay.y.l674).

Advertisement

Şiirsel yeteneği, yergi gücü ve derin denemeleriyle tanınacak yazı yaşamı her zaman iki odak arasında yer aldı: Din ve sanat. Cambridge’de ilahiyat okudu (1625-1632), güzel sanatlar alanında çalıştı, Latince ürünlerini anadili İngilizceyle yazdıklarıyla bir araya getirdi. On the Morning of Christ’s Nativity (İsa’nın Doğduğu Sabah) 1629, Allegro (1631), İl Penseroso (1632). Rönesans adamı olmanın isterlerine uyduğu gibi Reform çağının bir aydını olarak da kendine değerler kattı.

Bu dönem şiirleri arasında dikkat çekenler: Arcades (pastoral ürünler) 1633, Comus (1634), Lycidas (ağıt) 1637. Bu yıllarda iç savaşı parlamento kazandı, kral öldürüldü. Milton da bağlı bulunduğu zafer kazanmış sınıfın güveniyle önemli bir göreve getirildi (dışişleri bakanlığına denk bir sorumluluk; 1649). Oyda daha bu yıllarda görme güçlüğü çekiyor, gözlerinin zayıflığına bir çare bulamıyordu. 1652’de iyice görmez olduğu halde görevini sürdürdü (1659’a kadar). Sonunda politikadan tümüyle çekilerek kendisini şiire adadı, en büyük eserlerini bu son döneminde yarattı. Yaşamının son dönemi, büyük dinsel destanına emek vermekle geçti. Kutsal Kitap konularından yararlanarak Adem ile Havva’ nm cennetten kovulmaları olaymı yorumladı, ilk günahın neden ve sonuçlarını tartıştı, her biri aşağı yukarı biner dizeye yakın 12 bölümlük epik ve dinsel şiiri Paradise Lostu (Yitirilmiş Cennet) 1667, bu dönemde bitirdi. Ona Shakespeare’den sonra en güçlü ve değerli şair sayılma onurunu getirdi. Son iki eseri bir arada çıktı: Paradise Regained (Yeniden Bulunan Cennet) ve Samson Agonistes (Can Çekişen Samson) 1671. İsa’nın büyük benliğini,çile gücünü değerlendiren Adem gibi heveslerine yenilmediğini, gösteren bu dinsel şiir de İngilizcenin büyük ürünlerinden biri sayıldı. Milton’ un şairliği ve düşünceleri günümüze kadar çeşili açılardan değerlendirilip inişli çıkışlı bir yargılar yelpazesi oluş-turduysa da -inançları bir yana- dili, deyişi, şiirsel yeteneğiyle hemen her zaman büyük bir güç olarak nitelendirildi.

Öteki eserleri: Poems of John Milton Both English and Latin (J.M’un İngilizce ve Latince Şiirleri) 1645, ^The Works of John Milton (J.M’un Bütün Eserleri) öl. s. 18 cilt, 1931-1938 vb.

Advertisement


Leave A Reply