John Milton Kimdir?

0

John Milton kimdir? Ünlü İngiliz yazarı John Milton’un hayatı ve edebi kişiliği hakkında kısa bilgi.


Ünlü bir İngiliz şairidir. Paradise Lost (Kaybolan Cennet) adındaki eseriyle bütün dünyada tanınmıştır. Londra’da 9 Aralık 1608’de doğdu. 8 Kasım 1674’te 65 yaşında iken hayata veda etmiştir. Babası besteciydi. John Milton ilk öğrenimini evde babasının nezareti altında özel öğretmenlerle yaptı. 12 yaşında ortaokula girerek Latince, Yunanca, Fransızca, İtalyanca, İbranice öğrendi. 16 yaşında Cambridge Üniversitesi’ne girdi. 7 yıl edebiyat okudu. Bir yandan da şiir yazıyordu. Babası onun sakin bir köy evinde 6 yıl hiçbir şey düşünmeden yaşamasını sağladı. John Milton hayatının bu sıkıntısız devresinde en güzel şiirlerini yazmıştır.

1642 İç Savaşı’nda Milton Püritenler’in tarafını tutmuştu. Savaşı Püritenler kazanıp Cromwell başa geçince Milton hükümette önemli bir görev aldı: Devletin bütün resmi evrakını Latince’ye çeviriyordu. Çünkü o devirde Latince Avrupa’da resmi dil olarak kabul edilmişti.

Sürekli çalışmak Milton’un gözlerini bozmuştu. 1652’de iyice kör oldu. Şiirlerini kızlarına yazdırıyordu. Ölmez eseri olan Kaybolan Cennet de böyle yazılmıştır. Milton bu eserinde İnsan’ın Cennet’ten Yeryüzü’ne düşüşünü büyük bir destan halinde anlatmıştır.

John Milton İmzası


Leave A Reply