John Rockefeller Kimdir?

0
Advertisement

Amerikalı ünlü iş adamı ve milyarder John Rockefeller kimdir? John Rockefeller’in yaptıkları ve hayatı hakkında bilgiler.

john rockefeller

John Rockefeller (8 Temmuz 1839, Richford, New York, ABD – 23 Mayıs 1937, Ormond Beach, Florida, ABD)

Amerikalı büyük bir iş adamı, ünlü milyarderdir. Yardım kurumları ile, yaptığı bağışlarla bir «yardımsever» olarak tanınır. New York’ta fakir bir ailenin çocuğu olarak doğdu, Florida’da Ormond Beach’te dünyanın en zengin insanlarından biri olarak 98 yaşında öldü.

Önce bir komisyoncu olarak hayata atılan Rockefeller, daha sonra, madencilikle, çelik işleriyle de uğraştı. 1870’te kardeşiyle birlikte Standard Oil (petrol) şirketini kurdu. Rockefeller, şirketin başkanıydı. Standard Oil’in amacı Amerika’nın bütün petrol sanayiini tek elde toplamaktı.

Rockefeller bu sırada fırsatlardan faydalanarak trenlerde petrolün taşınması için en düşük tarifeyi elde etti. Rakip şirketlerin petrollerini taşımamaları için demiryollarına tazminat ödedi. Böylece 10 yıl içinde birçok petrol kuyularını işletenleri kendisine bağladığı gibi rakiplerini de aynı fiyatla petrol satmak zorunda bıraktı. Rockefeller bu arada petrol, çıkarma, taşıma işlerinde de yenilikler yaptı. 1892’de Amerika’nın ilk gerçek milyoneri oldu.

Advertisement

Rockefeller’in en büyük isteklerinden biri 100 yaşına kadar yaşamaktı. Para kazandıktan sonra birçok yardım kurumları açtı. Bunların başında Chicago Üniversitesi, Tıp Araştırma Enstitüsü, New York’taki ünlü Rockefeller Center vardır. Rockefeller’in yardım işlerine yatırdığı paranın tutarı 2 milyar doları aşar.


Leave A Reply