John Sutter Kimdir? Amerikalı Öncü Maceraperest John Sutter’ın Hayatı

0
Advertisement

John Sutter kimdir? Amerikalı öncü, maceraperest John Sutter biyografisi, yaşam öyküsü, altına hücum yılları dönemi boyunca yaşadıkları nelerdir? John Sutter ne ile tanınır?

John Sutter

Kaynak: wikipedia.org

John Sutter; (1803-1880), Amerikalı öncü ve maceraperest. Kurnaz ve vizyon sahibi bir kişi olan John Sutter, California vahşi doğasında kişisel bir imparatorluk kurdu. Ancak, 1848’de Sacramento Vadisi’ndeki kereste fabrikasında altın bulunduğunda, toprakları altın arayanlar tarafından istila edildi ve ardından gelen altına hücumda servetini kaybetti.

Asıl ismi Johann August Suter olanJohn  Sutter, 15 Şubat 1803’te Kandern, Baden, Almanya’da doğdu. İsviçre’de bir süre yaşaması dışında gençliği hakkında çok az şey biliniyor. 1834’te Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti, sözde borçtan ve karısının öfkesinden ve hapisten kaçmak için göç ettiği söyllenir. New York’a vardığında, 1839’da Kaliforniya’ya yerleşmeden önce Amerika Birleşik Devletleri’ni Santa Fe ve Oregon’a ve ardından Hawaii ve Alaska’ya gitti.

O zamanlar Kaliforniya, Meksika’nın bir bölgesiydi ve Sutter, Meksika valisinden, Sacramento Vadisi’nde Sacramento ve Amerikan nehirlerinin birleştiği yerdeki 50.000 dönümlük (20.000 hektar) bir alanı kullanmak için izin aldı. Meksika vatandaşı oldu ve Meksika hükümetinin yarı resmi temsilcisi olarak görev yaptı.

Sutter’ın Kalesi:

1840’ta Hawaiili ve yerli işçilerin yardımıyla Sutter, mülklerini korumak için bir kerpiç kale inşa etmeye başladı. “Yeni Helvetia” adını verdiği kolonisi, sulanan tarlaları, meyve bahçeleri ve çok sayıda koyun, sığır, at ve domuzla bir tür baronluk haline geldi. Burası bir ticaret merkezi ve Sierra Nevada üzerindeki patikalarda dolaşan yeni gelenler için bir buluşma yeri haline geldi ve hepsi de içten bir şekilde karşılandı. John Sutter, kendi adıyla, bir tuzakçı,  hayvan yetiştiricisi, tüccar ve askeri hükümdar oldu. Adaleti uygulama, soygunları önleme, Kızılderili saldırılarını püskürtme ve yasadışı avlanma ve avlanmayı kontrol etme yetkisine sahipti.

1844’te Sutter’ın oğlu John, babasının refahını paylaşmak için Almanya’dan geldi. Ailenin geri kalanı birkaç yıl içinde de Amerika’ya geldi. Bu zamana kadar Sutter, eyalet olma hareketine ilgi duymaya başlamıştı ve Amerikalılara karşı dostluğu yerel Meksikalıları rahatsız etti.

Advertisement

Altına Hücum:

24 Ocak 1848’de, Sutter tarafından çalışan bir marangoz olan James W. Marshall, Sutter’ın mülkünde bir kereste fabrikası inşa ederken altın keşfetti. Dokuz gün sonra Meksika, Kaliforniya’yı Amerika Birleşik Devletleri’ne bırakan Guadalupe Hidalgo Antlaşması’nı imzaladı. Sutter’ın Amerikan yasalarına göre topraklarının mülkiyeti sorgulandı ve mülkünü altın aramak için akın eden kişilerin akışından koruyamadı. 1852’de iflas etti. Hayatının geri kalanının çoğunu, kayıplarını telafi etmek için eyalet ve federal hükümetlere boş yere başvurmakla geçirdi. 1864’ten 1878’e kadar California eyaletinden ayda 250 dolar emekli maaşı aldı. 1876 ​​ve 1880’de Kongre’ye yardım için faturalar sunuldu, ancak hiçbir işlem yapılmadı.

1873’te Sutter, Moravya’daki Lititz, Pa köyüne taşındı. 18 Haziran 1880’de öldüğünde Washington DC’de hala tazminat peşinde koşuyordu.


Leave A Reply