John ve Michael Banim Kardeşler Hakkında Bilgi

0

John ve Michael Banim kardeşler hakkında bilgiler. İrlandalı kardeşlerin hayatı ve eserleri ile ilgili bilgiler.

John ve Michael Banim Kardeşler Hakkında Bilgi

Michael Banim

Michael Banim

John ve Michael Banim (sırasıyla d. 3 Nisan 1798,.Kilkenny – ö. 13 Ağustos 1842, Kilkenny, İrlanda; d. 5 Ağustos 1796, Kilkenny – ö. 30 Ağustos 1874, Booterstown, Dublin yakınları, İrlanda), İrlandalı köylülerin yaşamını konu alan roman ve öyküleriyle tanınmış yazar kardeşler.

Advertisement

Dublin’de desen çalışmaları yapan John, daha sonra Kilkenny’de bu konuda dersler verdi. Kısa bir süre sonra da Dublin’e giderek yaşamını gazetecilikle kazanmaya başladı. Açık ölçüyle yazdığı Damon and Pythias adlı trajedisi 1821’de Covent Garden’da sahnelendi. John evlendikten sonra Londra’ya taşındı ve gazeteciliği sürdürdü. Avukatlık öğrenimi gören, ama daha sonra babasının işinin başına geçmek zorunda kalan Michael ile birlikte yazdıkları Tales, by the O’Hara Family (O’Hara Ailesinden Öyküler) 1825’te yayımlandı.

John Banim

John Banim

The Fetches ve John Doe adlı ikisini John’un, Crohoore of the Bili Hook adlı üçüncüsünü de Michael’ın yazdığı melodramatik öyküler kısa sürede çok sevildi. John, “İrlanda’nın Scott’ı” olarak ünlendi. Bunları, John’ın Jacobuscuların İrlanda’daki savaşlarını konu aldığı The Boy ne Water (1826; Boyne Suyu) adlı romanı izledi. Gene 1826’da yayımlanan Tales’ın ikinci dizisinde yer alan The Nowlans (Nowlanlar), yoğun dinsel duygularla örülü bir tutku ve günah öyküsüydü ve belki de John’ın en iyi romanıydı. 1828 tarihli The Croppy, o sıralar Katolik Kilisesi’nin öngördüğü yaşam biçiminin etkin bir savunucusu olan Michael’ın kaleminden çıkmıştı.

Ağrılı bir omurilik hastalığına tutulmasına karşın John, roman yazmaya devam etti. Ama gitgide bozulan sağlığı onu yoksulluğa sürükledi. 1833’te İngiltere ve İrlanda’da onun için yardım kampanyaları açıldı. John 1835’te Kilkenny’ye döndü. Banim’lerin en neşeli kitabı olan Father Connell (Peder Connell) o yıl yayımlandı. Kitap hemen hemen tümüyle Michael tarafından yazılmıştı. Daha sonra da yazmayı sürdüren Michael, yaşamının son dönemini 1873’te çekildiği Dublin yakınlarındaki Booterstown’da geçirdi.

Advertisement


Leave A Reply