José Joaquín de Olmedo Kimdir?

0

José Joaquín de Olmedo kimdir ve ne yapmıştır? José Joaquín de Olmedo hayatı, biyografisi, şiirleri ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

José Joaquín de Olmedo

José Joaquín de Olmedo; (d. 20 Mart 1780, Guayaquil – ö. 19 Şubat 1847, Guayaquil, Ekvador), Güney Amerika’nın bağımsızlık mücadelesini konu alan odlarıyla kuşağının romantik şairlerini ve yurtseverlerini etkilemiş Ekvadorlu şair ve devlet adamıdır.

1805’te Lima’daki San Marcos Ulusal Üniversitesi’nin hukuk bölümünü bitirdi. İspanya’nın Cádiz kentinde toplanan ve 1812 tarihli liberal anayasayı kabul eden devrimci parlamentoda (Cortes) Guayaquil’i temsil etti. 1816’da Guayaquil’e döndükten sonra siyasal etkinliklerini sürdürdü, ayrıca şiir de yazdı. Güncel olayların yanı sıra Horneros, Horatius ve Vergilius’tan esinlenerek savaş ve özgürlük temalarını işlediği şiirleriyle kısa sürede bağımsızlık hareketinin sözcülerinden biri oldu. Odlarının en ünlüsü La victoria de Junín: Canto a Bolívar (1825; Junín Zaferi: Bolívar’a Şarkı), Güney Amerika bağımsızlık savaşının dönüm noktalarından biri olan, Simón Bolivar’ın önderliğindeki güçlerin İspanyol ordulanna karşı kazandığı zaferin anısına yazılmıştır. Biçimsel açıdan yeni-klasik, tonu ve imgeleri romantik olan yapıt, birçoklarınca İspanyol Amerikası’nda yazılmış en güzel kahramanlık şiiri sayılır.

Ekvador cumhuriyet olunca (1830), Olmedo ülkenin ilk başkan yardımcısı seçildi ama bu görevi kabul etmeyerek siyasal etkinliklerini yerel düzeyde sürdürmeyi seçti. Sonraki şiirlerinde, bağımsızlık sonrasında Güney Amerika’nın birliğini tehdit eden militarist eğilimleri ve iç savaşları önceden görmüş ve bundan duyduğu kaygıyı dile getirmiştir.


Leave A Reply