Joseph Charles Arthur Kimdir? Amerikalı Botanikçinin Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Joseph Charles Arthur kimdir ve ne yapmıştır? Joseph Charles Arthur hayatı, biyografisi ve botanik bilimine katkıları hakkında bilgi.

Joseph Charles Arthur

Joseph Charles Arthur Kimdir?

Joseph Charles Arthur; (d. 11 Ocak 1850, Lowville, New York – ö. 30 Nisan 1942, Lafayette, Indiana, ABD), pas mantarları olarak bilinen asalak mantarların yaşam çevrimleriyle ilgili temel olguları açıklayan ABD’li botanikçidir.

Âmes’deki, bugünkü adıyla Iowa State Üniversitesi’ni 1872’de bitirdi. 1886’da New York eyaletine bağlı Ithaca’daki Cornell Üniversitesi’nden doktorasını aldı. 1887’de Indiana eyaletine bağlı West Lafayette’deki Purdue Üniversitesi’nde botanik profesörü oldu ve 1915’e değin burada görev yaptı. Purdue’deki profesörlüğü sırasında Indiana Tarım Deneme İstasyonu’nda sebze fizyolojisi ve patolojisi profesörlüğünü sürdürdü. Bu dönemde pasmantarlarının yaşam çevrimiyle ilgili en önemli çalışmalarını yaptı. 1882-1900 arasında Botanical Gazette’At editörlük görevini yürüttü.

Arthur botanikle ilgili çok sayıda makale yazmış, Charles R. Barnes ve John M. Coulter ile birlikte Handbook of Plant Dissection’ı (1886; Bitkileri İnceleme Elkitabı), Daniel T. MacDougal ile Living Plants and Their Properties’i (1898; Yaşayan Bitkiler ve Özellikleri) ve Manual of the Rusts in United States and Canada’yı (1934; ABD ve Kanada’daki Pasmantarlarının Kılavuzu) yayımlamıştır.

Advertisement

Leave A Reply