Joseph Conrad Kimdir? Biyografisi, Eserleri ve Edebi Kişiliği

0
Advertisement

Joseph Conrad kimdir? Joseph Conrad hayatı, biyografisi, eserleri hakkında bilgi, Lord Jim kısa özeti.

Joseph Conrad

Joseph Conrad

Joseph Conrad; Polonya kökenli İngiliz yazarıdır (Ukrayna/ Berdichev 1857 – Kent / Canterbury yakınında Bishopsbourne 1924)

Devrimci bir şair olan Apollo N. Korzeniowski’nin oğluydu. 1861’de babası Ruslar tarafından tutuklandı, 1865’te 8 yaşında iken annesini kaybetti, 10 yaşında ise babasız kaldı, 17 yaşında gemici olmak için Marsilya’ya gitti, tayfa olarak dört yıl açık denizlerde dolaştı (1874-1878). Aynı yıl İngiltere’ye geçti, kendi kendine İngilizce öğrendi, 1886’da İngiliz uyruğu oldu, bundan sonra hiç bırakmayacağı Joseph Conrad adını aldı.

1894’e kadar İngiliz ticaret gemilerinde üçüncü ve ikinci kaptan olarak çalıştı, ilk romanı Almayaer’s Folly (Almanyaer’in Salaklığı) 1895 ile anadiliyle yazmadığı halde büyük bir yeteneğin doğduğunu duyurdu. An Outcast of the Islands (Adaların Paryası) 1896, The Nigger of the Narcissus (Nergis Adlı Geminin Zencisi) 1897, eleştirmenlerce en iyi eseri sayılan Lord Jim (1900), Young (Gençlik) 1902, Typhoon (Tayfun) 1903, Nostroma (1904), The Secret Agent (Gizli Ajan) 1907, Under Western Eyes (Batılı Gözler Altmda) 1911, Twixt Land and Sea (Kara ile Deniz Arasında) 1912, gibi birçok roman ve öykü yazmasına karşın, ancak Chance (Şans) 1913 ile ünlendi ve para kazandı. Bunu öteki çalışmaları olan Victory (Zafer) 1915, The Shadow-Line (GölgeYolları) 1917, The Arrow of Gold (Altın Ok) 1919, The Rescue (Kurtarış) 1920, The Rover (Korsan) 1923 izledi.

Joseph Conrad

Advertisement

Lord Jim Kitabının Kısa Özeti

Lord Jim, yaratılıştan iyi, erdemli ve soylu nitelikleri olduğu halde kararsızlığının yarattığı yanlış davranışla çevresindeki sevdiklerinin yıkım ve ölümlerine neden olan kahramanından ötürü. Eleştirmenlerin “Conrad’ın Hamlet’i” diye tanımladıkları bir eserdir. Öyküyü anlatan yaşlı denizci Charles Marlow, bir anlık bir panikte gemisini bırakıp kaçanlar arasında yer aldığı için kendisini bağışlamayan Jim’in yaşamını izler. Başından geçenleri değerlendirir. Pişmanlığının arttığı acıları anlar. Ahlakça iyi bu papaz oğlunun yeniden mutlu olabilmesi için gereksinim duyduğu iş olanaklarını sağlar. Patusan Adası’ndaki çabasıyla Jim herkese kendisini sevdirir. Yüreklilik ve özverisiyle nice tehlikeyi önler. Bu yüzden artık halkın efendisi, yani Tuan’ı: Lord’udur.

Joseph Conrad

Bir anlık da olsa eski korkaklığının günahını ödemiş, yeni bir çevrenin en güvenli kahramanı olmuştur. Yasa kaçağı korsan Brown ve arkadaşlarının adaya çıkışlarıyla başlayan çatışmalarda da bilinçle olumlu görevler yüklenirse de. Brown’un “bir fırsat daha” ricasını yerine getirince kötülüğün getirdiği bütün cinayet ve yıkımlara yol açmış olur. Nice olumsuz sonucu yaratır. Oğlunun ölümüne neden olduğu için kabile başkanı Doramin’in karşısına açık alınla çıkar, gözünü kırpmadan ölüme gitmekte hiç kararsızlık göstermez.

Advertisement

Leave A Reply