Juan Álvarez Kimdir?

0

Juan Álvarez kimdir? Amerikalı devrimci bir lider olan Juan Álvarez hayatı ve mücadeleleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Juan Álvarez Kimdir?

Juan ÁlvarezJuan Álvarez (d. 1790, Concepciön de Atoyac – ö. 21 Ağustos 1867, Acapulco, Meksika), Meksika’nın devrimci önderi. İspanyol egemenliği sırasında ve daha sonra 40 yılı aşkın bir süre önderliğini sürdürmüş, 1855’te ülkesinin geçici başkanı olmuştur.

Melez kökenli bir toprak sahibi olan Âlvarez, 1811’de Jose Marîa Morelos’un İspanya’ya karşı açtığı ve başarısızlıkla sonuçlanan bağımsızlık mücadelesine katıldı. Antonio Löpez de Santa Ânna’nın önderliğinde başlatılan ve bağımsız Meksika’nın ilk yöneticisi Agustın de Iturbide’nin devrilmesiyle sonuçlanan 1822-23 paklanmasının önde gelen kişilerindendi.

1847’de ABD’ye karşı yapılan savaşa katıldı. İki yıl sonra, yeni kurulan Guerrero eyaletinin valisi oldu. Tutumu görünüşte liberaldi. Ama Santa Anna 1853’te yeniden diktatörlük kurduğunda Âlvarez, Guerre-ro’daki egemenliğine karışılmadığı sürece ona karşı çıkmadı. 1854’te Santa Anna, Guerrero’ya el atınca Âlvarez Ayutla’da bir ayaklanma başlattı. Santa Anna’nın sürgüne gitmesinden sonra hükümeti ele geçirdi. Kısa bir süre sonra Santa Anna’ya karşı güç birliği yapmış olduğu Ignacio Comonfort lehine görevden çekildi. Âlvarez ve Co-monfort’un çalışmaları, La Reforma (Reform) adıyla bilinen liberal akıma ve 1857 Anayasası’na yol açtı.


Leave A Reply