Juan Ponce de León Kimdir? Florida’yı Keşfeden İspanyol Kaşifin Hayatı

0
Advertisement

Juan Ponce de León kimdir? Florida’yı keşfetmesi ile ünlü bir kaşif olan ve Porto Riko’da bir şehre adı verilmiş Juan Ponce de León hayatı.

Juan Ponce de León

Juan Ponce de León

Juan Ponce de León (d. 1460. Tierra de Campos Palencia, Leön, İspanya – ö. 1521, Havana, Küba), Porto Riko’daki en eski yerleşmeyi kuran ve efsanevi gençlik pınarını ararken Florida’yı keşfeden (1513) İspanyol kâşif.

Soylu bir ailedendi. Aragon kralının sarayında yetişti. Daha sonra Granada’da Nasrilere karşı düzenlenen bir sefere katıldı. 1493’te Kristof Kolomb‘un Yenidünya’ya düzenlediği ikinci keşif seferine katıldığı sanılır. 1502’de Batı Hint Adalarına giderek yüzbaşı rütbesiyle Hispaniola valisi Nicolâs de Ovando’nun hizmetine girdi. Bu görevi sırasında bir Yerli ayaklanmasını bastırdı ve bu hizmeti karşılığında Ovando tarafından Hispaniola’nın doğu kesiminin eyalet valiliğine atandı. Porto Riko‘da altın bulunduğu yolunda haberler alınca adaya bir keşif seferi düzenlemeye karar verdi. 1508-09 yıllarındaki bu seferi sırasında adanın en eski yerleşmesi olan Caparra’yı (bugün San Juan yakınlarında) kurdu. Hispaniola’ya dönüşünde Porto Riko valiliğine atandıysa da rakiplerinin entrikaları nedeniyle çok geçmeden valilikten alındı.

Saray tarafından yeni keşif seferleri düzenlemesi için teşvik edilen Ponce de Leön Yerlilerden. Bimini adını verdikleri bir adada (Bahamalar’da). suyunu içenlerin gençleştiği efsanevi bir gençlik pınarı olduğunu duydu. Bu pınarı aramak için Mart 1513’te. masraflarını kendisinin üstlendiği bir sefer düzenledi. Nisanda bugün St. Augustine’in bulunduğu yerin yakınlarında Florida kıyılarına çıktı. Kuzey Amerika anakarasına ayak bastığının farkında olmayan Juan Ponce de León. ada olduğunu sandığı bölgeye Paskalya yortusunda (İspanyolca Pascua Florida) keşfedildiği ve zengin bitki örtüsü nedeniyle Florida adını verdi. Ardından kıyıyı izleyerek güneye yöneldi ve Florida Keyleri’nden geçip Florida’nın batı kıyısındaki Charlotte Harbor yakınlarında keşif seferini noktaladı. Porto Riko üzerinden İspanya’ya döndükten sonra, kendisine Bimini ve Florida askeri valisi unvanı ve bu bölgeleri kolonileştirme izni verildi (1514).

1521’de iki gemi ve 200 adamla Florida’ya doğru yeniden denize açılan Juan Ponce de León, Charlotte Harbor yakınlarında karaya çıktı. Yerlilerin düzenlediği bir saldırı sırasında okla yaralandı ve Küba’ya döndükten sonra öldü. Porto Riko’nun üçüncü büyük kentine Juan Ponce de León’un onuruna Ponce adı verildi.

Advertisement

Leave A Reply