Judo Nedir?

0
Advertisement

Bir savunma sporu olan Judo nedir ne anlama gelir? Judo sporu ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

judo

JUDO [Jiu-jitsu], silahsız olarak savunma esasına dayanan bir spordur. Japonların millî sporu olan judo, 1650’de Çin Gen – Pin adında bir Çinli tarafından geliştirilmiş, Japonya’ya geçmiştir. Japonlar 1964’te Tokyo’da yapılacak Olimpiyat Oyunları’nın programına judoyu da koymuşlardır.

Judo, Japonya’da okullarda ve orduda gençlere öğretilir. Birçok memleketlerin polis memurları, Amerikan ordu mensupları da judoyu öğrenmek zorundadırlar. Yurdumuzda da judo özellikle 1960’lı yıllardan sonra yayılım göstermiş ve günümüzde yaygın bir şekilde yapılan bir spordur.

Judoda dünyanın en kuvvetli milleti olan Japonlar 1961’e kadar hep kendi memleketlerinde yapılan Dünya Şampiyonalarını rahatça kazanmaktaydılar. 1961 aralık ayında Paris’te yapılan Dünya Judo Şampiyonası’nı bîr Hollandalı’nın kazanması Japonlar için şaşırtıcı bir sonuç oldu, bu durum judonun bütün Avrupa’da daha çok ilgi toplamasına yol açtı.

Advertisement

1961 Dünya Judo Şampiyonası’nda Japonları ve Güney Koreli rakiplerini yenerek şampiyonluğu kazanan Holândalı 27 yaşında, 1,98 boyunda, 108 kilo ağırlığında Anton Geesing’ dir.

Judo Hareket


Leave A Reply