Jugurtha Kimdir?

0

Jugurtha kimdir ve ne yapmıştır? Jugurtha hayatı, biyografisi, krallık dönemi hakkında bilgi.

Jugurtha

Jugurtha; (d. İÖ y. 160 – ö. İÖ 104, Roma), İÖ 118-105 arasında Numidya kralıdır. Krallığını Roma egemenliğinden kurtarmak için mücadele etmiştir.

Hükümdarlığı döneminde Numidya’yı Roma’nın müttefiki yapan Masinissa’nın (ö. İÖ 148) torunu, Masinissa’dan sonra tahta çıkan Micipsa’nın yeğeniydi. Sevilen bir kişi olan Jugurtha’nın nüfuzunu kırmak isteyen Micipsa, onu İÖ 134’te Numantia (İspanya) kuşatmasında Romalılara yardıma göndererek ülkeden uzaklaştırmaya çalıştı. Ama nüfuzlu Romalı senatörlerle yakın ilişki kuran Jugurtha, büyük olasılıkla onların baskısı sonucu İÖ 120’de Micipsa tarafından evlatlığa kabul edildi. İÖ 118’de Micipsa’nın ölümünden sonra, onun iki oğlu Hiempsal ve Adherbal ile birlikte Numidya’yı yönetmeye başladı. Kısa süre sonra Hiempsal’ı öldürttü ve Adherbal’a karşı bir saldırı düzenledi. Adherbal yardım istemek için Roma’ya kaçtı. Numidya’nın yönetiminde yapılacak herhangi bir değişiklik için Roma’ nın onayı gerekiyordu; bu yüzden Jugurtha’ nın elçileri Romalı görevlilere rüşvet vererek Numidya’nın bölünmesi için Senato’nun onayını aldılar. Ülkenin daha zengin olan batı yarısı Jugurtha’ya, doğusu ise Adherbal’e verildi. Roma’daki nüfuzuna güvenen Jugurtha, İÖ 112’de Adherbal’e yeniden saldırarak başkenti Cirta’yı (Konstantin, bugün Kosantine) ele geçirdi ve bu arada Roma’dan gelmiş olan birçok tüccarı da öldürdü. Roma halkının bu olaya duyduğu öfke karşısında Senato, Jugurtha’ya savaş ilan etmek zorunda kaldı. Ama İÖ 111 ‘de Konsül Lucius Calpurnius Bestia, onunla anlaşma yaptı. Konuyu açıklığa kavuşturmak üzere Roma’ya çağrılan Jugurtha, burada kendisine rakip olmasından çekindiği birini öldürtünce, en yakın Romalı dostları bile artık onu destekleyemez duruma düştü; böylece savaş yeniden başladı.

Jugurtha, yeteneksiz Romalı generaller karşısında kendini kolayca savundu. İÖ 110 başlarında Aulus Postumius Albinus komutasındaki bütün bir orduyu teslim olmak zorunda bırakarak Romalıları Numidya’dan sürdü. Roma’da Senato’ya karşı hoşnutsuzluğun giderek artması sonucu teslim koşulları reddedilince savaş yeniden başladı. İÖ 107’de Gaius Marius’un konsül olmasından sonra da Jugurtha savaştaki üstün konumunu sürdürdü. Ama Mauretania (Moritanya) kralı I. Bocchus, Marius’un quaestor’u (konsül yardımcısı) Lucius Cornelius Sulla’nın desteğiyle Jugurtha’yı tuzağa düşürerek İÖ 105 başlarında onu Romalılara teslim etti. Jugurtha ertesi yıl idam edildi.


Leave A Reply