Julius Axelrod Kimdir?

0

Julius Axelrod kimdir? 1970 Nobel Tıp Ödülü sahibi olan bilim insanı Julius Axelrod hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

Julius AxelrodJulius Axelrod (d. 30 Mayıs 1912, New York – 29 Aralık 2004, Bethesda, Maryland), ABD’li biyokimyacı ve farmakolog. İngiliz biyofizikçi Sir Bernard Katz ve İsveçli fizyolog Ulf von Euler ile birlikte 1970 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü almıştır. Axelrod’un Nobel Ödülü’ne değer bulunan çalışması, sinir sistemi içinde sinir uyarılarının iletilmesinden sorumlu olan kimyasal ileticileri, görevleri biter bitmez parçalayarak etkisiz duruma getiren bir enzimi tanımlamasıydı.

1933’te New York City College’ı bitiren Axelrod, 1941’de New York Üniversitesi’nde yüksek lisans, 1955’te George Washington Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını tamamladı. 1935-46 arasında Sanayi Sağlık Laboratuvarı’nda kimyacı olarak çalıştıktan sonra, 1946’da Goldwater Anısal Hastanesi’nin araştırma bölümüne geçti. 1949’da bu kuruluştan ayrılarak Bethesda’daki (Maryland) Ulusal Kalp Enstitüsü’nün kimyasal farmakoloji bölümünde görev aldı. 1955’te Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’nde çalışmaya başladı ve bu enstitüye bağlı Klinik Bilimler Laboratuvarı’nın farmakoloji bölümü başkanı oldu.

Nobel Ödülü’nü bölüşen bu üç araştırmacıdan Euler, sinir uyarılarının iletimiyle görevli kimyasal bir madde olan noradrenalini bulmuştu. Axelrod, Euler’in çalışmalarını daha ileriye götürerek, noradrenalinin bir enzim tarafından nötrleştirildiğini gösterdi. Sinir sisteminden ayırarak saf halde elde ettiği ve katekolometil transferaz adını verdiği bu enzimin bulunması, sinir sisteminin işleyişinin tam olarak anlaşılmasında önemli bir dönüm noktasıydı. Sinir sistemini etkileyen bazı uyarıcı ya da yatıştırıcı ilaçların etki mekanizmalarının anlaşılmasında, ayrıca yüksek tansiyon ve şizofreninin araştırılmasında bu enzim büyük yararlar sağlamıştır.


Leave A Reply