Kabus Gören Çocuğa Nasıl Yardımcı Olunur?

0

Çocukların kabus görmesi, gece ağlayarak uyanması durumunda neler yapılmalıdır, nedenleri ve yapılması gerekenler hakkında bilgi.

kabus

Advertisement

Çocuklarda Kabus

Herkes rüya görür; çocukların da zaman zaman hiç de hoş olmayan rüyalar veya kâbuslar görmesi doğaldır. Kâbus gören bir çocuk ağlayarak veya bağırarak uyanabilir. Çocuk yarı uyur-yarı uyanık durumdadır ama sizi tanımayabilir ve sizin ne dediğinizi anlamayabilir.

Kâbusların çeşitli nedenleri vardır. Eğer çocuğunuzun ateşi yüksekse veya kendisi herhangi bir hastalık nedeniyle rahat değilse; geceleri korkmuş vaziyette uyanabilir. Çok yorgun bir şekilde yatmışsa, uyuduktan bir-iki saat sonra ağlayarak uyanabilir. Yatağa gitmeden önce televizyonda korku filmi görmüş olan bir çocuk, gece kâbus görebilir. Yine çocuk karanlıktan veya yalnız kalmaktan korkmuş olabilir. Normal bir çocuk düzenli olarak kâbus görüyorsa bunun nedeni okul veya ev hayatıyla ilgili bir sıkıntı, örneğin yeni bir kardeş doğmasıdır.

Ne kadar önemlidir?

Advertisement

Kâbuslar önemli değildir ve çok sık tekrarlamadıkları sürece doktora başvurmayı gerektirmez.

İlk olarak ne yapmalısınız?

Hemen çocuğunuzun yanına gidin, ışığı yakın, ona sarılın ve yatıştırıcı kelimeler söyleyin. Sesinizi yükseltmeyin, onu azarlamayın. Niçin korktuğunu veya rüyasında ne gördüğünü sormayın. Tekrar uykuya dalana kadar onun yanında kalın.

Doktora başvurmalı mısınız?

Eğer kâbuslar sıksa (örneğin her gece görülüyorsa) ve çocuğunuz bunlar yüzünden uykusuz kalıyorsa, doktora başvurmalısınız

Doktor ne yapacaktır?

Advertisement

• Yalnızca sizi yatıştıracak ve bütün bunların zamanla ortadan kaybolacağını- söyleyecektir.

• Çocuğunuz uykusuz kalıyorsa, uykuya dalmasına yardım edecek hafif bir sakinleştirici verecektir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Çocuk sizi anlayacak kadar büyükse ertesi gün kendisine, geceki kâbus hakkında sorular sorabilirsiniz.

• Kendisini yatıştırarak, mevcut olabilecek korkularını giderin. Gerilimin nedenini tahmin edebiliyorsanız ve örneğin bu eve yeni bir bebeğin gelmesiyse; kendisini rahatlatmaya çalışın.


Leave A Reply