Kadı Burhanettin Kimdir?

0
Advertisement

Bir divan edebiyatı şairi olan Kadı Burhanettin hayatı ile ilgili olarak kısaca bilgi veren yazımız. Kadı Burhanettin kimdir?

Kadı BurhanettinKADI BURHANETTİN (1345 – 1398)

Kadı Burhanettin Kayseri’de dünyaya geldi. Oğuzların Salur boyundan gelen bir ailenin çocuğudur. Küçük yaşta babasının yanında eğitime başladı, Arapça ve Farsçayı öğrendi. On dört yaşında Mısır’a giderek fıkıh, hadis, tıp gibi bilimleri öğrendi.

Kadı Burhanettin, Selçuklu Devleti’nin yıkılmasından sonra Sivas’ta kurulan Eretna Bey-liği’nde (1335 – 1381) sırasıyla kadı, vezir, naiblik (padişah vekilliği) yapmış beyliğin zayıflamasından yararlanarak kendi adıyla anılan bir devlet kurmuştur. 1381’de kurduğu bu devlet sekiz yıl devam etmiş, 1398’de Kadı Burhanettin’in öldürülmesiyle yıkılmıştır.

Kadı Burhanettin serüven ve uğraş dolu bir yaşam sürmüştür. Bilgin, adil, zeki, mücadeleci, düşündüğünü çekinmeden söyleyen bir devlet adamıdır. Bu özelliklerinin yanı sıra yanık, içten bir aşk şairidir. Onun şiirlerinde cengâveı, cesur ruhunu görmek mümkündür. Bu yönüyle klasik şairlerden ayrılır. Aşk şiirlerinin yanı sıra din ve tasavvufla ilgili şiirler de yazmıştır.

Bir Türkçe dîvanı ile iki tane de Arapça yazılmış eseri vardır.

Advertisement

Leave A Reply