Kala Azar Hastalığı Hakkında Bilgi

0

Kala Azar hastalığı hakkıdna bilgi. Kala azar hastalığı neden olunur korunma yolları ve tedavisi.

Tatarcık SineğiKala-azar hastalığı Sıcak ülkelerde görülen, sıtmaya benzer bir hastalıktır. “dumdum humması” da denir.

Advertisement

Kalaazar mikrobu insanın dalak, karaciğer, kemik iliği gibi iç organlarına yerleşir. Hastalık oldukça yüksek bir ateşle başlar ve yükselip alçalarak haftalarca sürer. Bu sırada hastanın dalağı, karaciğeri büyür, hasta günden güne zayıflar, kansızlığa düşer, derisi kararır. Hastalık bir yıl kadar sürer, bu arada hasta bir deri bir kemik kalır verem gibi bir hastalığın da karışması üzerine ölüme sürüklenebilir.

Kalaazar hastalığının mikroplarının yayılmasında köpeklerin rol oynadığı anlaşılmaktadır. Hastalığı insanlara “tatarcık” denilen sinekler taşır. Hastaların büyük ve küçük dışkılarında mikropları tatarcıklar insandan insana bulaştırırlar.

Kala Azar Hastalığından Nasıl Korunulur : Hastalığın görüldüğü yerlerde tatarcıklarla, köpeklerle savaş gerekir. Ayrıca insanların iyi beslenmesine, temizliklerinin sağlanmasına çalışılmalıdır.

Kala Azar Hastalığının Tedavisi :Kalaazar hastalığının tedavisinde en başta gelen ilaçlar antimon bileşikleridir. Başka hastalıklarla karışırsa yerine göre çeşitli ilaçlar, antibiyotikler kullanılır.

Advertisement

Kalaazar, bizde, seyrek olarak, daha çok çocuklarda görülür. Bu hastalığın mikrobunun başka bir cinsi de “Şark çıbanı” denilen bir hastalığı doğurur.

Not : Yazılanlar sadece bilgi verme amaçlıdır. Doktor tavsiyesi değildir. Her türlü hastalığın tedavisi için mutlaka uzman hekim kontrolünde bir tedavi uygulanmalıdır. nkfu.com bu yazıdan dolayı oluşabilecek durumlardan sorumlu değildir.


Leave A Reply