Kalbin Delik Olması Nedir?

0

Çocuklarda, bebeklerde kalbin delik olması nedir, nasıl olur? Kalbin delik olmasının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi.

Kalbin Delik Olması Nedir?

Kalbin delik olması, bir bebeğin mavi görünmesine (morarmasına) neden olabilir. Bunun nedeni, oksijenini bırakırken mavileşen büyük dolaşım kanının, küçük dolaşıma (akciğer dolaşımına) dönmesi ve oksijen eksikliğini tamamlamadan yeniden bedeni dolaşmasıdır.

Advertisement

Kalpte ciddi bir deliğin bulunması, bebek büyük bir olasılıkla mavi renkte görüneceği ve yeni doğmuş öbür bebeklerin tersine mavi kalacağı için, doğum sırasında belli olabilir! Belli olmasa da, bebeğin alışılmış muayeneleri sırasında sorun stetoskopla saptanacak ve hemen öbür incelemeler yapılacaktır.

Kalbi delik olan bir çocukta ayrıca, şiddetli soluk darlığı görülebilir ve tam mavi olmasa bile, rengi çok soluk görülebilir. Kalpte delik bulunması (başka kalp bozuklukları da) kol ve bacakların şişmesine de neden olabilir.

NEDENLER

Doğuştan kalp bozuklukları, dölütte hamileliğin çok erken bir aşamasında (sekizinci haftadan başlayarak bile) gelişebilir ve bu durumda, genellikle çok ciddi bozukluklar söz konusudur. Hamileliğin sonraki aşamalarında gelişen bozukluklar, genellikle yaşamı tehdit edici nitelik taşımazlar.

Advertisement

Kalp bozuklukları aileler içinde sık görülmekle birlikte, aileleri sağlıklı bebeklerde de gelişebilir ve bu durumda, nedenleri belirlenemez. Bununla birlikte, annelerin ilaç kullanmalarının ya da erken gebelik evresinde kızamıkçık geçirmelerinin, bebeklerinde doğuştan kalp bozukluklarına yol açabildiği kanıtlanmıştır.

TEDAVİ

Kalbi delik bebeklerin çoğunda, bebek büyüdükçe kalpteki deliğin kapandığı saptanmıştır; dolayısıyla sorun ilk belirlendiğinde, ameliyat önerilmeyip, çocuk düzenli olarak izlenir. Gönümüzde pek çok cerrah, ameliyatı olanak varsa, çocuğun daha büyüyeceği bir yaşa ertelemeyi yeğ tutmaktadır.

Cerrahın gerekli görmesi durumunda, düzeltici ameliyat uygulanır. Ameliyattan sonra çocuk, bir süre hastanede (önce yoğun bakım altında, daha sonra da iyileşmesine katkıda bulunmak için fizik tedavi göreceği genel cerrahi koğuşunda) yatacaktır.

Ameliyat gerekli ya da olanaklı değilse, kalbindeki bozukluklar nedeniyle çocuğun bedensel yetenekleri bir ölçüde kısıtlanabilir. Ne kadar dinlenmeye gereksinme duyacağını ve ne ölçüde etkinlik gösterebileceğini, doktoru söyleyecektir.

Çoğunlukla, kalbinde bozukluk bulunan bir çocuk, kendi etkinlik düzeyini kendi belirleyerek, her türlü bedensel etkinliğin tadını çıkarır. Çocuğunuzun, doktorun öğütlerine uymasını sağlamak önemli olmakla birlikte, kendisini özürlü biri olarak hissetmesine yolaçmamanız gerekir.

Advertisement

Bu maddede yazılanlar yalnızca bilgi verme amaçlıdır.
Yazılanlar, doktor uyarısı ya da önerisi değildir.


Leave A Reply