Kalecik Nerededir?

0

Kalecik nerededir? Kalecik hangi ilimize bağlıdır? Kalecik ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

kalecikKalecik;Ankara İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir.2 bucağı (Çandır, Hasayaz), 50 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; batıdan Çubuk, kuzeyden Çankırı’nın Şabanözü ve Eldivan, doğudan Kırıkkale’nin Sulakyurt, güneyden ilin Elmadağ ve Kırıkkale’nin merkez ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları genelde yayla görünümündedir. Yer yer 1.300-1.500 m’ye çıkan yükseltilere rastlanır. Güneybatıda İdris Dağı (1.900 m) batıda Karabasan Dağı (1.500 m) en yüksek noktalardır. Yayla düzlüklerinin yükseltileriyse 600-900 m arasında değişir. Kuzeybatıdaki düzlükler, Terme Ovası adını alır. İdris Dağı’ndan doğan ve çeşitli derelerle beslenen Terme Deresi Çankırı İli’ne geçerek Kızılırmak’a katılır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 10°C, yağış tutarı 350-400 mm’ dir. Doğal bitki örtüsü genelde bozkırdır. Irmak boylarında kavak ve söğüt ağaçları yetiştirilir. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, fiğ, mercimek, nohut, şekerpancarı, ayçiçeği), hayvancılık (koyun, keçi) ve meyveciliğe (üzüm, elma, armut) dayanır. Manganez, bentanit, linyit yatakları vardır.

Ankara-Çankırı Karayolu’ndan 7 km içerde, deniz düzeyinden 725 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 1 km uzaklıktadır.


Leave A Reply