Kalevala Destanı Nedir? Kalevala Destanı Konusu Özeti Hakkında Bilgi

0

Ünlü Fin halk destanı olan Kalevala destanı nedir? Kalevala destanının konusu, özeti ile Kalevala destanı ile ilgili kısaca bilgi.

Kalevala Destanı

Kalevala Destanı

Kalevala bir Fin halk destanıdır. Elias Lönnrot (Elyes Lönrot) tarafından 1828’den 1834’e kadar uzun bir çalışmanın sonucunda Fin kabileleri arasından derlenmiş ve işlenmiştir. Destan, 22.795 dizelik 50 şiirden oluşmaktadır.

Kalevala, destandan çok evren üzerine bir felsefe görüşü, köklerini Fin halkından alan bir efsane özelliği taşır. Eserde doğaya karşı uğraş veren kuzey insanları, onların aile erdemleri, bilgeliği ve sözün yaratıcı gücü övülür.

Destan kahramanları, olağanüstü özelliklere sahiptir. Olaylar dört kişi etrafında döner. Lemninkainen (Lemninkayne), Pohjola (kuzey yöreleri)in en güzel kızının gönlünü kazanmaya çalışan kişidir. İlmarinen, insanlara mutluluk getirdiğine inanılan fakat onları savaşa sürükleyen Sampo (samfo) adlı büyülü değirmeni yapan demircidir. Vainamoinen, sözün büyülü gücünden yararlanan, tek gücü bilgelik olan yaşlı bir ozandır. Lempa ise kötülük ruhudur.

Aslı ölçülü ve uyaklı olan bu manzum destan; dünyanın pek çok diline çevrilmiştir. Destan Finlilerin ulusal bilinçlerinin uyanmasında, unuttukları ana dillerini öğrenmelerinde oldukça önemli bir görevi yerine getirmiştir.


Leave A Reply