Kaman Nerededir?

0
Advertisement

Kaman nerededir? Kaman hangi ilimize bağlıdır? Kaman ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

kamanKaman; Kırşehir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Savcılıbüyükoba), 50 köyü vardır. İlin batısında; doğadan Akpınar ve Merkez, güney va batıdan Ankara’nın Şereflikoçhisar ve Bala, kuzeyden Kırıkkale’nin Keskin ilçeleriyle çevrilidir.

Dağlar ve yayla düzlükleri ilçenin yüzey şekillerini belirler. Doğuda Baran Dağı (1.808 m) en yüksek noktayı oluştururken, yükselti kuzeyde 1.526 m’ye, güneyde 1.695 m’ye ulaşır. Dağlar dışında yükselti 1.200-1.300 m dolayındadır. Güneybatısında Hirfanlı Baraj Gölü yer alır. İlçedeki ırmaklardan güneydekiler Kızılırmak’a, Hirfanlı baraj Gölü’ne, kuzeyden doğanlar Delice Çayı’na karışır. Güneyden kuzeye akan Kılıçözü Deresi Malaközü Deresi ile birleşir. Karasal iklim egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık 11°C, yağış tutarı 459 mm’dir. Doğal bitki örtüsünü geniş alanlar kaplayan bozkırlar oluşturur.

Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, çavdar, nohut, mercimek, şekerpancarı, patates, soğan, üzüm, kayısı, elma başlıca tarım ürünleridir. Demir, Flüorit, mermer, yatakları vardır.

Kırşehir-Ankara Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 1.075 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 53 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply