Kamerun Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Kamerun – Kamerun ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

kamerun-bayragiKAMERUN;

Advertisement

Yüzölçümü: 475.442 km2.
Başkenti: Yaounde.
Dil: Bantu, Sudan dilleri.
Din: Hıristiyan (%35 Katolik, %18 Protestan), Müslüman %22, doğal dinler (%35).
Para birimi: 1 Orta Afrika frangı = 100 Santim.
Başlıca kentleri: Douala, Garoua, Maroua, Nkongsamba, Bafoussam

Batı Afrika’da devlettir. Ortabatı Afrika’ da yer alan Kamerun; Nijerya, kuzeyT den Çad Gölü, doğudan Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti, güneyden Kongo, Gabon ve Ekvator Ginesi ile çevrilidir. Ülkenin, Atlas Okyanusu’ndaki kıyı şeridi uzunluğu 350 km’dir.

Yüzey Şekilleri; Yaklaşık 40 km genişliğindeki kıyı düzlüğünün hemen ardından, yüksekliği 400-700 m arasında değişen büyük bir ova başlar. Ülkenin ortasında, 1.500 m yüksekliğindeki Adamava Yaylası yer alır. Yaylanın ortalama yükseltisi 800-1.400 m arasında değişir. Kuzeyde savarlık alanlar, Çad Gölü’ne doğru alçalır. Başkent Yaounde’nin 64 km kuzeybatısındaki Kamerun Dağı (4.037 m), aktif bir yanardağ olup ülkenin ve batı Afrika’nın en yüksek noktasıdır. Kıyılar ve ırmakların aşağı çığırları bataklıklarla kaplıdır. Atlas Okyanusu’ na dökülen Sanaga ve Nijer’in kollarından Benue, başlıca ırmaklarıdır.

İklim; Ülkenin güneyinde, ortalama 24-30°C’lık sıcaklık ve yıllık 4.000-5.000 mm’lik yağış tutarıyla belirginlik kazanan ekvator iklimi göze çarpar. Kuzeyde 600 mm’ye kadar düşen yağış tutarı, batıda Kamerun Yanardağı’nın eteklerinde 10.000 mm’e yükselir. Orta Kamerun’da, temmuz-kasım arasında yağışlı, kasım-mayıs arasında kurak tropikal iklim egemendir.

Advertisement

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Ülkenin güney ve güneybatısı tropikal yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Orta Kemarun’da, kuzeyde çayırlıklara ve Çad Gölü yakınında bataklıklara dönüşen ağaçlıklı savanlar, batıda ağaçlıklı dağlar ve çayırlıklar görülür. Savan hayvanları arasında sığı, fil, zürafa, suaygırı, aslan ve gergedan bulunur.

Ekonomisi; Batı Afrika ölçülerine göre, kişi başına düşen yıllık ulusal gelir yüksek sayılır. GSMH’ya %21 oranındaki katkı sağlayan tarım sektörü işgücünün %80’ini; %37 oranında katkı sağlayan endüstri sektörü, işgücünün %10’unu istihdam eder.

Tarım. Manyok, darı, mısır, platin, yerelması, yerfıstığı, muz, kakao, kahve, şekerkamışı, palmiye yağı ve tohumu, pamuk, kauçuk, en önemli tarım ürünleridir. Kakao üretiminde dünya beşincisi, kahve üretiminde on üçüncüdür.

Hayvancılık. Sığır, koyun, keçi, domuz, kümes hayvanları, kırmızı ve beyaz et, süt, yumurta, başlıca hayvan varlığı ve hayvansal ürünlerdir. Yıllık balık ve deniz kabukluları üretimi 12.000 tondur.

Endüstri. Çimento, alüminyum, kauçuk, bitkisel yağ, ayakkabı, içki ve meşrubat, besin, sigara, sabun, temel endüstri etkinlikleridir. Yıllık elektrik üretiminin, %90 hidroelektrik santrallardan sağlanır.

Doğal Kaynaklar. En önemli doğal kaynak, 1973’te Rio de Rey’de bulunan petroldür.Kribi yakınlarında demir filizi, Mimim Martup’ta 1 milyar ton rezervli boksit yatakları, öteki öneli yeraltı zenginlikleridir. Ülke yüzölçümünün yarıya yakın bölümü ormanlarla kaplıdır. Özellikle, abanoz, tik, maun ağaçları gibi kerestesi değerli tropikal yağmur ormanlarından, yılda 9.9 milyon m3 ürün elde edilir.

Advertisement


Leave A Reply